Kenarları paladyum ile sonlandırılmış grafen nanoşeritlerin elektronik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic properties of Pd-terminated graphene nanoribbons
- Tez No: 321671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER BORA LİŞESİVDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Atomistix Toolkit-Virtual Nanolab (ATK-VNL) yazılımı kullanılarak armchair kenar tipine sahip grafen nanoşeritlerin elektronik özelliklerinin şerit genişliğine ve kenardaki serbest bağların doyurulmasına bağlı olarak değişimi yoğunluk fonksiyonu teorisi (DFT) ile incelenmiştir. Değiş-tokuş korelasyon hesabı için yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) seçilmesi uygun görülmüştür. Hesaplamalar simetrik olan altı genişlik değeri (Na = 5, 7, 9, 11, 13, 15) için gerçekleştirilmiştir. Her bir genişlik için hesaplama işlemine yalın durumdan başlanmıştır. Sonrasında ise sırasıyla, yapının her iki tarafı hidrojen (H) ile, bir tarafı H diğer tarafı Paladyum (Pd) ile ve her iki tarafı da Pd ile sonlandırılarak elektronik özelliklerdeki değişim incelenmiştir. Özellikle Pd ile sonlandırma durumlarında yapının elektronik özelliklerinin önemli ölçüde değiştiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar Pd ve grafen arasındaki ilişkinin incelenmesi açısından önemlidir ve deneysel çalışmalara yol gösterici olabilir.Anahtar Kelimeler : AGNR, grafen, armchair, DFT, Paladyum
Özet (Çeviri)
In this study, electronic properties variation of graphene nanoribbons with armchair edges depending on ribbon width and saturation of free bond at the edges were investigated with DFT. For exchange-correlation calculation, LDA was chosen. Calculations were performed for six different widths (Na = 5, 7, 9, 11, 13, 15) which are symmetrical. First of all, calculations performed for bare conditions. After, electronic properties variation of the structure depending on both-side H-terminated, single-side H terminated and another-side Pd terminated and both-side Pd terminated were investigated. Especially, in the Pd-terminated conditions, we observed that electronic properties of the structure dramatically changed. Obtained results important because of investigation of Pd and graphene relationship and it may be a guide for experimental studies.Key Words : AGNR, graphene, armchair, DFT, Palladium