Jeotermal kaynaklı güç üretim sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of geothermal sourced power production system
  1. Tez No: 321670
  2. Yazar: REŞİT YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalı?mada iş akışkanı olarak karbon-dioksitin kullanıldığı, jeotermal enerji kaynaklı güç çevrimleri tasarlanmış ve çevrimlerin termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. İlk önce yeryüzünde türbin ile yoğuşturucudan meydana gelen basit bir güç üretim çevrimi öngörülmüş ve bu çevrimin farklı rezervuar koşullarında değişen termodinamik özellikleri incelenmiştir. Ardından bu çevrimin Ömerbeyli jeotermal sahasında bulunan bazı kuyulara ait rezervuar özelliklerindeki termodinamik analizi yapılmıştır. Daha sonra çevrime pompa ilave edildiğinde, çevrimin termodinamik analizindeki değişiklikler incelenmiştir. Son olarak tasarlanan ikili bir çevrimde karbon-dioksit ile birlikte farklı iş akışkanları denenerek, çevrimin termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Her bir çevrim sonucunda elde edilen veriler ile oluşturulan diyagramlar karşılaştırılarak incelemesi yapılmıştır.Anahtar Kelimeler :Jeotermal enerji, karbon-dioksit, güç çevrimi, termodinamik analiz
Özet (Çeviri)
In this study, carbon-dioxide is used as a working fluid, the energy source of geothermal power cycles are designed and thermodynamic analysis of cycles are carried out. At first a simple power generation cycle is designed with a turbine and condenser on the ground and changing thermodynamic properties in different reservoir conditions of this cycle are analysed. Then, thermodynamic analysis of this cycle is performed for some of the wells? reservoir properties in Ömerbeyli geothermal district. Later, a pump is added to this cyclye and the changes on the thermodynamic analyse is examined. Finally, a thermodynamic analyse is done for a binary cycle design by using carbon-dioxide and different working fluids. As a result of each cycle data, the diagrams are created for comparing and analysing.Key Words :Geothermal energy, carbon-dioxide, power cycle, thermodynamic analysis