Tüpten atılan füzelerin dinamik modellenmesi
Dynamic analysis of tube-launched missiles
  1. Tez No: 321675
  2. Yazar: BURAK KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz savaşlarında ülkeler, sayısal üstünlükleri yerine silah teknolojilerine güvenmektedirler. Modern kara kuvvetlerinde kullanılan tanksavar silahları da kara unsurlarına savaş alanında üstünlük kazandırmaktadır. İkinci Dünya savaşında ilk kez kullanılan tanksavar roketleri, günümüzde kullanılan tanksavar füzelerinin ilk nesilleridir. Tanksavar füzeleri güdüm sistemleri nedeniyle hareketli ya da hareketsiz hedeflere yüksek hassasiyetle vuruş yapabilme özelliğine sahiptirler. Kara birliklerinin kullandıkları tanksavar silahları, daha çok hızlı kurulum ve toparlanma özelliğine sahip yerden ve üçayak üzerinden kullanılan silahlardır. Bu füzeler kullanıcıya zarar vermemesi amacıyla çift motorlu olarak tasarlanmışlardır. Bu füzelerin fırlatma sistemlerini terk etmelerinin ardından ikinci motorları ateşleninceye kadar kazandıkları yüksek açısal hızları nedeniyle burun eğme hareketi yaparlar. Füze tasarımı sırasında kontrol edilmesi gereken bu hareket, füzenin kontrolünün kaybedilmesine neden olabilir. Tez kapsamında, füzenin atış sırasındaki davranışı matematiksel olarak ve MSC ADAMS programı kullanılarak modellenecektir. Daha sonra füze açısal hızına etki eden parametreler tek tek incelenecek ve etkinlikleri belirlenecektir.Anahtar Kelimeler : Lançer, dinamik modelleme, antitank füzesi
Özet (Çeviri)
Countries are relying on their weapons technologies than numerical superiority in today?s war. Modern anti-tank weapons outflank for the ground troops on the battlefield. Antitank rockets which were the first generation of modern anti tank missiles, were used for the first time in Second World War. Because of guidance systems antitank missiles are capable of strike moving or stationary target with high precision. Anti-tank weapons are more capable of fast setup and packing up which is used with tripod on the land by ground troops .This types of missiles were developed with two engines for user safety. Missiles after having abandoned launch systems, show nose tilting behavior because of earned high angular velocity until second engine will start. This movement which is must be controlled during the design, may cause loss of control of the missile. In this thesis, the missile firing behavior will be modeled mathematically and using MSC ADAMS. Then, the parameters affecting of the angular speed of the missile will be examined individually and determined their sensitivities.Key Words : Launchers, dynamic modelling, antitank missile