Sphex flavipennis'in (Hymenoptera: Sphecidae) zehir bezinin morfolojisi ve ince yapısının incelenmesi
Investigation of venom gland of Sphex flavipennis (Hymenoptera: Sphecidae) morphology and ultrastructure
- Tez No: 170403
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MENDERES SUİÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Sphex flavipennis'iN (HYMENOPTERA: SPHECİDAE) ZEHİR BEZİNİN MORFOLOJİSİ VE İNCE YAPISININ İNCELENMESİ Kasım ÖZMEN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2005, 26 Sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ayten Türkkanı TUNÇ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Doğan KÖSEOĞLU Sphex flavipennis'in zehir tezinin yapısı, taramak (scanning) elektron mikroskobu ve geçirmeli (transmission) elektron mikroskobu ile araştırıldı. Zehir ortak bir rezervuarda sonlanan çatallı iki tüpten oluşan bez tarafından üretilir. Her bir tübtü 6-8 mm uzunluğundadır. Bu tüpler salgı hücreleri ile kuşatılmıştır. Salgı hücreleri, tübüllerin tümenine açılan iyi gelişmiş bir salgı aparatına (birimine) sahiptirler. Ayrıca bu hücrelerde iyi gelişmiş granüllü endoplazmik retikulum, serbest ribozomlar, büyük salgı keseleri ve birkaç tane mitokondri vardır. Hücrelerin luminal yüzeyi düzensiz mikrovilluslar ile kaplanmıştır. Bez tüpleri armut şeklindeki rezervuara açılırlar. Rezervuardaki hücrelerin apikal yüzeyleri kütikula ile kaplanmıştır. Rezervuarın en dışı kas lifleri ve bağ doku ile kuşatılmıştır. Bez tüpleri ve rezervuarın lümen tarafı tek tabakalı epitel hücreleri ile kuşatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sphex flavipennis, zehir bezi, ince yapı, morfololoji
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT INVESTIGATION OF VENOM GLAND OF Sphex flavipennis (HYMENOPTERA: SPHECtDAE): MORPHOLOGY AND ULTRASTRUCTURE Kasım ÖZMEN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Naturel and Applied Science Department of Biology Master Thesis 2005, 26 Pages Supervisor : Asst. Prof. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jury : Asst. Prof. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jury : Asst. Prof. Dr. Ayten Tfirkkam TUNÇ Jury : Asst. Prof. Dr. Doğan KÖSEO?LU The structure of venom gland of Sphex flavipennis was investigated with using, scanning electron microscopy and transmission electron microscopy. Venom is produced in a gland consisting of two ramified glandular tubules terminating in a common reservoir. Each glandular tubule is 6-8 mm in length. These tubules are lined with the secretory cells. The secretory cells have a well-developed secretory unit which are open the lumen of tubules. In addition, there are well-developed rough endoplasmic reticulum, free ribosomes, large secretory vesicle and a few mitochondria in these cells. Luminal surface of cells are lined irregular microvilli Glandular tubules are into pear-like reservoir. Apical surface of the cells in reservoir are lined cuticle. Outher of reservoir is surrounded muscle fibril and connective tissue. Lumen side of glandular tubules and reservoir are surrounded with monolayer epithelial cells. KevWords : Sphex flavipennis, venom gland, ultrastructure, morphology.