Kentlerin iklim değişikliğinden zarar görebilirliğinin belirlenmesi: Ankara örneği
Determination of vulnerability of cities to climate change: Ankara sample
- Tez No: 321688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DUMAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İklim değişikliği ile yaşanan değişim süreci küresel ölçekten kent ölçeğine kadar sosyal, ekonomik, çevresel ve kurumsal tüm sistemleri etkilemektedir. Birbirleri ile ilişki içerisindeki sistemlerin maruz kaldıkları iklim değişikliğinin etkileri ile baş edebilme dereceleri ve uyum kapasitelerinin belirlenmesi, bugün ve gelecekte varlıklarını sürdürebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tüm sistemlerin iklim değişikliğinden zarar görebilirliklerinin/ etkilenebilirliklerinin saptanması günümüzde iklim değişikliği ile mücadele sürecinde üzerinde durulan konulardan bir tanesidir.Bu çalışmanın amacı kentlerin iklim değişikliğinden zarar görebilirliğini/ etkilenebilirliğini sosyal, ekonomik, çevresel, kurumsal ve mekansal boyutlarıyla ortaya koyan bir yöntem geliştirmek ve bu yöntemi Ankara kenti örneğinde uygulamaktır. Bu amaç doğrultusunda farklı zarar görebilirlik çalışmaları incelenmiş, çalışma ölçeğine ve ulusal veri tabanına uygun bir gösterge seti hazırlanarak Ankara kentinin iklim değişikliğinden zarar görebilirliği/ etkilenebilirliği analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda ele alınan sistemlerin iklim değişikliği etkilerine karşı esneklik göstermediği ve Ankara kentinin zarar görebilirliğinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : İklim değişikliği, Zarar Görebilirlik, Kentlerin iklim değişikliğinden zarar görebilirliği, Ankara
Özet (Çeviri)
From global scale to urban scale, the process of variation with the climate change effects social, economical, environmental and institutional all of the systems. Identifying of coping ability and adaptive capacity of these related systems which exposure to the climate change effects is important for keeping on their subsistence today and in the future. For this reason determination of vulnerability of these systems to the climate change is an important issue for struggling process with the climate change.The aim of this study is developing a method which provides to display vulnerability of cities to climate change with social, economical, environmental, institutional and spatial dimensions and implementing this on Ankara sample. With this aim different vulnerability studies have researched, the indicator set which serves the scale of the study and national database have prepared and the vulnerability of Ankara city to climate change has analyzed. The results of the study according to the analyze is the systems which are focused are not resilience to climate change effects and the vulnerability of Ankara city is high.Key Words : Climate change, Vulnerability, Vulnerability of cities to climate change, Ankara