Kübik yapıdaki Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) ve Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theorical investigation of structural, electronic, elastic and vibrational properties of Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) ve Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) Heusler alloys in cubic structure
  1. Tez No: 321689
  2. Yazar: ARİF EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde L21 yapıdaki Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) ve Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) Heusler alaşımlarının yapısal, elastik ve elektronik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) içinde genelleştirilmiş gradiyent yaklaşımı (GGY) kullanılarak araştırıldı. Yapısal parametreler (örgü sabiti, yığın modülü, yığın modüllerinin basınca göre birinci türevi) ve elastik sabitleri elde edildi. Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) ve Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu)'in elektronik bant yapıları ve durum yoğunluğu eğrileri hesaplandı. hesaplanan toplam spin manyetik momentleri Pd2CoAl için 1,82 ?B, Pd2FeAl için 3,20 ?B, Pt2CoAl için 1,86 ?B ve Pt2FeAl için 3,31 ?B dır. Bu Heusler alaşımlarının fonon frekanslarını ve durum yoğunluklarını hesaplamak için yoğunluk fonksiyonel teorisi içinde lineer tepki yaklaşımı kullanıldı. Fonon frekansları gösteriyorki L21 yapıdaki bütün malzemeler dinamik olarak kararsızdır.Anahtar kelimeler : Heusler Ala?ımlar, Elektronik Band Yapısı, fonon, YFT
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, elastic and vibrational properties of the Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) and Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) Heusler alloys in L21 structure were investigated by using the density functional theory (DFT) within the generalized gradient approximation (GGA). The structural parameters (Lattice constant, bulk moduls, presure first derivative of bulk modulus) and elastic constant were obtained. Electronic band structures and densities of states were derived for Pd2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu) and Pt2XAl (X=Co, Fe, Ni, Ti, Cu). The calculated total spin magnetic moments are 1,82 ?B for Pd2CoAl, 3,20 ?B for Pd2FeAl, 1,86 ?B for Pt2CoAl, 3,31 ?B for Pt2FeAl. A linear response approach to the density functional theory is used to calculate the phonon frequencies and densities of states for these Heusler allos. Phonon spectra calculations show that all materials in L21 structure are unstable dynamically.Key Words : Heusler Alloys, Electronic Band Structure, Phonon, DFT