Yüksek yapıların sürdürülebilir tasarım ölçütleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of tall buildings within the context of sustainable design criteria
- Tez No: 321691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Yapılar, yaşam döngüleri boyunca olumsuz çevresel etkilere neden olabilmektedir. Yüksek yapıların az katlı yapılara oranla çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bu etkileri azaltmak amacıyla yüksek yapılarda ?taşıyıcı sistem tasarımı? ve ?sürdürülebilir tasarım? kavramları ön plana çıkmaktadır. Yüksek yapıların tasarımında taşıyıcı sistem tasarımı kapsamında taşıyıcı sistem malzemeleri, taşıyıcı sistem çeşitleri ve enerji yalıtım sistemleri; sürdürülebilir tasarım kapsamında ise ekolojik, ekonomik ve sosyal-kültürel ölçütler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu tez çalışmasında çeşitli bilimsel çalışmalarda farklı şekillerde sınıflandırılan sürdürülebilirlik ölçütleri ile LEED değerlendirme ölçütleri dikkate alınarak sınıflandırılan sürdürülebilir tasarım ölçütlerinin LEED sertifikasına sahip 13 yüksek yapı üzerinde uygulamaları incelenmiştir. İncelenen yüksek yapıların sürdürülebilir tasarım açısından etkinliğini belirlemek üzere bir değerlendirme yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem kapsamında, incelenen yüksek yapılarda ekolojik, ekonomik ve sosyal-kültürel sürdürülebilir tasarım ölçütlerinin uygulanma başarısı değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Yüksek Yapı, Sürdürülebilir Tasarım, Sürdürülebilir Tasarım Ölçütleri, LEED
Özet (Çeviri)
Buildings might cause environmental impacts through their life cycles. It is considered that tall buildings have much more environmental impacts than to low-rise buildings. In order to decrease these impacts ?carrier system design? and ?sustainable design? concepts come into prominence for tall buildings. Carrier system materials, carrier system types and energy isolation systems as part of carrier system design, and ecological, economical and social-cultural sustainable design criteria as part of sustainable design should be handled as a whole for the design of tall buildings. The implementation of sustainable design criteria, which were categorized by considering variously categorized sustainability criteria in different scientific researches and LEED assessment criteria, on 13 LEED certificated tall buildings were examined in this thesis. An evaluation method was suggested in order to determine the efficiency of the analyzed tall buildings according to sustainable design. The implementation success of ecological, economical and social-cultural sustainable design criteria for the analyzed tall buildings was evaluated in the context of the suggested evaluation method.Key Words : Tall building, Sustainable Design, Sustainable Design Criteria, LEED