Radyoterapide kullanılan proton ve ağır iyonlar için su, Al2O3 (TLD-500) ve akciğerin durdurma gücü hesabı
Stopping power calculations of water, Al2O3 (TLD-500) and lung for proton and heavy ıons used in radiotheraphy
  1. Tez No: 321690
  2. Yazar: RIZA DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, radyoterapide kullanılan protonların ve ağır iyon olarak karbon iyonlarının, ortamda hareketleri boyunca birim uzunlukta kaybettikleri enerji (durdurma gücü) su, TLD-500 ve akciğerde iki analitik eşitlik kullanılarak hesaplandı. Bu eşitliklerden birisi Bethe-Bloch (1930-1933) tarafından çıkarılmış, Tsoulfanidis (1995) tarafından modifiye edilerek kullanılmış olan kütle durdurma gücü eşitliği, diğeri ise literatürde elektronlar için kullanılmış olan efektif z (z*), Z (Z*) ve I (I*) değerlerinin Tsoulfanidis'in formülünde yerine konularak elde edilen eşitliktir. Radyoterapide kullanılan protonların ve ağır iyonların enerji aralığı 75-250 MeV olmasına rağmen, bu çalışmada daha düşük ve daha yüksek enerji seviyelerindeki durdurma gücünü görmek amacıyla 0,001-10000 MeV enerji aralığında çalışıldı. Elde edilen sonuçlar ?NIST PSTAR Data Base?, ?SRIM 2011?, ?MSTAR? ve literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırıldı.Anahtar Kelimeler : Durdurma gücü, TLD-500, Dozimetri, Radyasyon dozu
Özet (Çeviri)
In this study, the energy losses in unit length (or stopping power) of protons and carbons as heavy ions used in radiotherapy, during their movements in the , were theoretically calculated for water, TLD-500 and lung by using two analytical equation. One of these equations is the mass stopping power equation suggested by Bethe-Bloch (1930-1933) and modified by Tsoulfanidis (1995). The other one has been obtained by substituting efective z (z *), Z (Z *) and I (I *) values, which are used for electrons in literature, into equation reported by Tsoulfanidis. Although the energy range of protons and heavy ions is 75-200 MeV in the radiotherapy, in this study 0,001-10000MeV energy ranges was performed to identify the stopping power at lower and higher energy levels. The results are compared with ``NIST PSTAR Data Base??, ?SRIM 2011?, ?MSTAR? and literature.Key Words : Stopping power, TLD-500, Dosimetry, Radiation dose