Yerel mimarinin sürdürülebilir tasarım yaklaşımları bağlamında incelenmesi:Hassan Fathy Örneği
Investigation of traditional architecture in the context of sustainable design approaches Hassan Fathy example
- Tez No: 564006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN ÖZBUDAK AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doğal çevrenin korunması, iklim odaklı uygulamalar yapılması tüketimin asgari düzeye indirgenmesi gibi sürdürülebilir yaklaşımlar, geleneksel ve ilkel tasarım ve yaşam ölçütlerinde yüzyıllardan beri uygulanmaktadır. Sürdürülebilir mimarlık mantığa uygun ölçütlerden oluştuğu için yerel mimari bu özelliklere deneme yanılma metodu ile ulaşmaktadır. Bu nedenle geleneksel yaşam şekli ve mimari tasarım ölçütleri, sürdürülebilir bir yaşam ve mimari için doğru bir kaynak teşkil etmektedir. Bu çalışmada geleneksel mimarlık ve sürdürülebilir mimarlık tanımlarından yola çıkılarak geleneksel mimari-sürdürülebilirlik ilişkisi üzerinden Hassan Fathy mimarlığı değerlendirilmiştir. Hassan Fathy eserleri bu anlamda kısmen korunmuş geleneksel mimari dokusu ile önemli bir potansiyele sahiptir.Çalışma Hassan Fathy eserlerinin sürdürülebilir tasarım ölçütleriyle değerlendirilmesinden öğrenilenlerle çağdaş tasarım kodları oluşturulması amacını taşımaktadır. Sürdürülebilir mimari ölçütler, Hassan Fathy eserleri üzerinden Mısır'ın fiziksel ve sosyal özellikleri ele alınarak günümüz ihtiyaçlarına çözüm önerilmeye çalışılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden belirlenen probleme güvenilir çözümler aramak amacı ile planlı ve sistemli olarak verilerin toplanması, çözümlenmesi, yorumlanarak değerlendirilmesi ve rapor edilme sürecini kapsamaktadır. Hasan Fathy eserlerinin sürdürülebilirliği incelenirken VerSus (Vernacular Heritage Sustainable Architecture) projesinde ki üç sürdürülebilirlik kriteri üzerinden incelenmiş ve sonuç olarak elde edilen veriler ışığında Hassan Fathy eserlerinde sürdürülebilirlik ilkelerinden Sosyo-ekonomik sürdürülebilirliğin baskın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Fathy meslek hayatı boyunca eserlerini tasarlarken yerel mimariyi kullanmayı ve hümanist tasarımlar yapmayı amaç edinmiştir. Bu doğrultuda tasarladığı yapılar sürdürülebilir mimari kapsamında da önem arz etmektedir. Hasan Fathy eserlerinden elde edilen veriler ışığında kullanılan tasarım kriterleri sürdürülebilirlik ilkeleri açısından günümüz mimarı tasarımları için yol gösterici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable approaches, such as conservation of natural environment, climate-oriented practices, minimizing consumption, have been implemented for centuries in traditional and primitive design and life criteria.Sustainable architecture consists of criteria suitable for logic, while local architecture reaches these features through trial and error method. For this reason, traditional lifestyle and architectural design criteria are the right source for a sustainable life and architecture.In this study, Hassan Fathy architecture was evaluated through traditional architecture-sustainability relationship based on the definitions of traditional architecture and sustainable architecture. The works of Hassan Fathy have a significant potential with the traditional architectural texture preserved partially.In this study, it is aimed to create modern design codes with those learned from the evaluation of Hassan Fathy's works with sustainable design criteria. Sustainable architectural criteria, the physical and social characteristics of Egypt through the works of Hassan Fathy, were tried to be suggested to the solution of today's needs. Qualitative research methods are used in the study. The research covers the process of collecting, analyzing, interpreting and reporting the data in a planned and systematic way in order to find reliable solutions to the problem. While studying the sustainability of Hassan Fathy's works, sustainability criteria were used in the VerSus (Vernacular Heritage Sustainable Architecture) project and in the light of the data obtained, it was concluded that socio-economic sustainability was dominant in the sustainability principles of Hassan Fathy.Throughout his career, Fathy aimed to use local architecture and create humanist designs while designing his works. The structures he designed in this direction are also important in the scope of sustainable architecture.The design criteria used in the light of the data obtained from the works of Hassan Fathy are thought to be guiding for today's architect designs in terms of sustainability principles.