Ti-6Al-4V alaşımının elektro erozyon ile işlenmesinde grafit tozu karışımlı dielektrik sıvının işleme performansına etkisinindeneysel incelenmesi
An experimental investigation on effect of the graphite powder mixed dielectric fluid on electro discharge machining of Ti-6Al-4V alloy
  1. Tez No: 321697
  2. Yazar: EMRE ÜNSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ti-6Al-4V alaşımı talaşlı imalatta olduğu kadar alışılmamış imalat yöntemlerinden elektro erozyon işlemede (EEİ) de sıkıntılar yaratmaktadır. EEİ ile işlemede bu alaşım çok düşük işleme hızı yanında oldukça yüksek elektrot aşınması değerleri vermektedir. Bu çalışmada EEİ'de kullanılan dielektrik gazyağına grafit tozu katılarak işleme performansının (işparçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı, bağıl aşınma ve yüzey pürüzlülüğü) arttırılması hedeflenmiştir. Gazyağına 5 g/l konsantrasyonunda karıştırılan grafit tozunun işleme hızını toz katkısız EEİ'ye göre %24,3 ile %103,6 arasında arttırdığı, yüzey pürüzlülüğünü %1,2 ile %17,03 arasında iyileştirdiği (düşürdüğü), bağıl aşınmayı %0,7 ile %25 arasında azalttığı, elektrot aşınmasını ise %8,2 ile %55 arasında arttırdığı gözlemlenmiştir. Her iki koşulda işlenen işparçası yüzeylerinin üç boyutlu topografik görüntüleri kullanılarak elde edilen yüzeylerin karakteristikleri karşılaştırılmıştır. Grafit toz katkılı işlemelerde, işparçası Rz(DIN) değerlerinin %5 ile %16 arasında azaldığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler :Elektro erozyon ile işleme, Ti-6Al-4V, toz katkılı dielektrik, yüzey pürüzlülüğü, işleme hızı, elektrot aşınması, yüzey topoğrafyası
Özet (Çeviri)
Ti-6Al-4V alloy creates difficulties in electric discharge machining (EDM) - one of the non-conventional machining methods - as well as conventional machining methods. It is observed that material removal rate of the titanium alloys are very low besides their high electrode wear ratio in EDM. The goal of this study is to improve the EDM performance characteristics (namely, material removal rate, electrode wear ratio, relative wear and surface roughness) with the addition of graphite powder into the dielectric fluid. The conducted experiments in this study have shown that 5 g/l concentration of graphite powder increased the material removal rate between 24.3% and 103.6%, reduced the surface roughness between 1.2% and 17.03%, decreased the relative wear between 0.7% and 25% and increased the electrode wear ratio between 8.2% and 55%. Three dimensional topographic views of the machined surfaces were created for both experimental conditions. The surface topographies have shown that the addition of the graphite powder, decreased Rz(DIN) values between 5% and %16.Key Words : Electrical discharge machining, Ti-6Al-4V, powder mixed dielectric, surface roughness, material removal rate, electrode wear ratio, surface topography