Sönüm ve kaynak terimli lineer olmayan dalga denklemlerinin çözümlerinin varlığı, tekliği ve çözümünün sonlu zamanda patlaması üzerine
On the existence and uniqueness of solutions of nonlinear wave equations with damping and source terms and blow up of the solutions in finite time
  1. Tez No: 321699
  2. Yazar: EMEL BOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde; sönüm ve kaynak terimli lineer olmayan dalga denklemlerinin çözümlerinin varlığı, tekliği ve çözümünün sonlu zamanda patlaması incelenmiştir. Birinci bölümde, ele alınan lineer olmayan dalga denklemleri için başlangıç değer problemi tanımlanmış ve bu alanda yapılmış çalışmalar belirtilmiştir. İkinci bölümde, temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, problemin çözümünün varlık ve tekliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde lineer sönüm terimi için yerel olmayan çözümlerin var olmadığı koşullar verilmiştir. Son bölümde ise lineer olmayan sönüm terimi için yerel olmayan çözümlerin var olmadığı koşullar gösterilmiştir. Çalışma, literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.Anahtar Kelimeler : Lineer olmayan dalga denklemleri , sönüm terimi , kaynak terimi, sonlu zamanda patlama
Özet (Çeviri)
In this thesis, existence and uniqueness of solutions of nonlinear wave equations with damping and source terms and blow up of the solutions in finite time are investigated. In the first chapter, initial value problem for nonlinear wave equations is defined and some of the studies on this subject are mentioned. In the second chapter, basic terms are given. In the third, existence and uniqueness of solutions of the problem are studied. In the forth, global nonexistence for linear damping term is given. Finally, global nonexistence for nonlinear damping term is given. This work is performed by investigating the results known in literature.Key Words : nonlinear wave equations , damping term , source term , blow up in finite time