State policies on women and family in the early 1990 s
1990'ların başında devletin kadın ve aile politikaları
- Tez No: 32172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADIOĞLU AYŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZ 1990'LARIN BAŞINDA DEVLETİN KADIN VE AİLE POLİTİKALARI SOYARIK, Nalan Yüksek Lisans Tezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Tez Yöneticisi: Yar. Doç. Dr. Ayşe KADIO?LU Eylül, 1994, 73 sayfa. Bu tezde, Türkiye'de kadın ve aile ile ilgili devlet kurumlarının kurulması incelenmiştir. Bu kurumların gelişiminin anlaşılması için Türkiye'deki feminist hareketin tarihi kullanılmıştır. Kadının bağımsızlaştırılmasını amaçlayan Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ile geleneksel aile yapısını savunan Aile Araştırma Kurumu'nun ilkeleri ve faaliyetleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle çelişkili oldukları görülmüştür. Diğer taraftan, bu kurumların faaliyet gösterdikleri iki hükümet dönemi, Anavatan Partisi ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti-Doğruyol Partisi koalisyonu, partilerin dünya görüşleri ve bu görüşlerin iki kurumun çalışmasına yansıması incelenmiştir. 1990'ların başında her ne kadar kurumsallaşma konusunda değişiklik yapılsa da devletin genel tutumunun kadını“medeniyet göstergesi”olarak görmekten öteye gitmediği gözlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATE POLICIES ON WOMEN AND FAMILY IN THE EARLY 1990s SOYARIK, Nal an M.Sc. in Political Science and Public Administration Supervisor: Asst. Prof.Dr. Ayşe KADIO?LU September, 1994, 73 pages. In this study, the formation of state institutions in Turkey concerning women and family is analyzed. In order to understand the evolution of these state institutions, the history of the feminist movement in Turkey is taken into consideration. The objectives and activities of the Directorate of Women's Status and Problems and the Family Research Institute are compared. The purposes of the two institutions; one trying to emancipate women, while the other imposing the traditional family structure are found contradictory. Besides, the worldviews of two governments, the MP and the coalition government of SDPP and TPP, and their reflections on the functioning of the institutions are examined. Even if the policies changed in 1990s, the attitude of the state did not go beyond viewing the status of women as the“popular barometer of civilization”.