Lise öğrencilerinde dindarlık-şiddet eğilimi ilişkisi
The relationship between religiosity and violence tendency in high-school students
  1. Tez No: 321724
  2. Yazar: SELAHATTİN YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Modern dünyada bireyleri ve toplumları tehdit eden, onları psiko-sosyal açıdan yıkıma uğratan ve çağımız insanının üstesinden gelemediği bir olgu olan şiddet, her geçen gün kendini daha çok hissettirmektedir. Gelişen teknoloji ve yaşam araçlarının çeşitlenmesiyle sosyal hayatın hemen hemen her alanında daha görünmez, dolaylı ve örtülü çeşitli şekillerde ve çeşitli tonlarda görülen şiddet, insanlığın daha yaşanılır bir dünya idealinin önündeki en büyük engeldir. Her birey tarafından farklı algılanabilecek kadar çok boyutlu bir olgu olarak karşımıza çıkan şiddet unsurlarının, son zamanlarda özellikle görsel iletişim araçlarında dinle ilişkilendirilmesi; insan hayatının bütününe nüfuz edebilme ve her anı anlamlı kılabilme potansiyeline sahip olan; insanı mutlu kılma vaadini her vesileyle yenileyen dinin, zihinlerde sorgulanmasına zemin hazırlamaktadır.Güvenli okul ortamları oluşturmak açısından okullardaki şiddetin nedenlerini saptamak, eğitimin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Şiddetin etkilerini engellemeye yönelik çalışmalar için en temel unsur, öncelikle şiddetin kaynaklarını belirlemek ve bu kaynakların nedenleri üzerinde yoğunlaşmaktan geçmektedir. Araştırmamızda lise öğrencilerinin şiddete yönelik eğilimlerini ortaya çıkarmak ve dinin şiddet eğilimine olan etkilerini belirleyerek sağlıklı bir din anlayışının oluşmasına katkı sağlamanın yanında, eğitimin hedeflerine yönelik yapılacak çalışmalarda araştırmacılara farklı bakış açıları sunmak amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Violence, which threatens individuals and societies in modern world and degrades them in psycho-social aspects and which is a phenomenon that modern man cannot overcome, has made itself felt more every passing day. By means of advancing technology and with the diversification of means of life, violence, which is seen more invisibly, indirectly and in various covert ways in virtually every area of life, is the biggest obstacle to the ideal of a more livable world of humanity. In recent times, the association of elements of violence,which we face as a multi-dimensional phenomenon as to be perceived differently by each individual especially in audio-visual media, to religion has prepared the ground of questioning in minds the religion which has the potential of penetrating to the whole of human life and making every moment meaningful and which renews the promise of making people happy at every opportunity.In terms of creating safe school environments, identifying the causes of violence in schools is of vital importance for the proper functioning of education. The most basic factor for efforts to prevent the effects of violence passes primarily from identifying the sources of violence and concentrating on the causes of these resources.In our study, we aimed to find out the tendencies of high school students toward violence and to contribute to the formation of a healthy understanding of religion by determining the effects of religion to prevent the tendencies toward violence, it was also aimed to provide researchers with different perspectives in studies for the objectives of education