Maliyet bilgilerinin işletme fonksiyonlarında alınan kararlara etkisi: Küçük ve orta büyüklükteki üretim işletmelerinde bir araştırma
The effect of cost datas to decisions in business functions; a research for small and medium-sized manifacturing enterprises
- Tez No: 321723
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karar alma işletmeler için hayati öneme sahip faaliyetlerdir. İşletmenin tüm bölümlerinde ve her aşamada karar alma mekanizması işlemektedir. Efektif bir karar alma mekanizması için verilerin iyi analiz edilmesi ve ilgili tüm bilgilere sahip olmak gerekir. Maliyet muhasebesi kapsamında değerlendirilebilecek olan maliyet verileri karar almak için gerekli olan bilgilerin en önemlilerindendir.İşletmenin sürdürdüğü faaliyetlerin birçoğunda maliyet bilgileri yer almaktadır. Maliyet bilgilerinin taşıdığı önem sebebiyle işletme içindeki her bir fonksiyonun aldığı kararların güvenilir, doğru ve hızlı bir şekilde alınabilmesinde maliyet muhasebesi bilgilerinin etkisi ortaya konulmaya çalışılacaktır.Daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak üretim işletmeleri içindeki departman ve bölümlerdeki maliyete dayalı hangi kararların alındığı ortaya konulacaktır. Bu departman ve bölümlerdeki alınan kararlar ışığında maliyet muhasebesi kapsamındaki maliyet bilgilerinin rolü araştırılacaktır.Araştırmadan beklenen sonuç işletmelerin karar alma süreçlerinde maliyet verilerin ne ölçüde kullanıldığının en iyi şekilde ölçülmesidir.Anket uygulaması neticesinde işletmelerin karar alma sürecinde maliyet verilerinin rolü araştırılacaktır. Anketlerden elde edilecek sonuçlar istatistiki yöntemler ve kurulan hipotezler yardımıyla test edilerek bilimsel araştırmanın ne sonuca ulaştığı saptanmış olacaktır. Ulaşılan sonuçlar ışığında uygun bulunan öneriler bir taraftan bilimsel literatürde yer alırken bir taraftan araştırmaya konu olan işletmelerle paylaşılarak uygulama alanı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Decision-making is crucial for companies. Decision-making operates in all parts of the business at every stage. Analyzing datas in effective manner and having all relevant information is necessary for effective decision-making mechanism. Cost data is considered the most important of the information needed to make decisions within the content of cost accounting.The cost information exists in many of the business activities. Because of the importance of cost information, the effect of cost accounting information will try to put forward. And besides of that, decisions which each function within the enterprise generate, are made in reliable, accurate and quickly way.Unlike previous studies, which cost-based decisions are made within the departments in manufacturing enterprises will be exposed. The role of cost information within cost accounting will be investigated in the light of decisions taken by the departments.The expected outcome of the study is to measure how much cost of the data is used at decision-making processes for businesses in the best way.As a result of application of the questionnaire, the role of cost data in decision-making process for businesses will be investigated. The results from the questionnaire will be tested with the help of statistical methods and established hypotheses and the result of scientific research will be determined. In the light of the obtained results, appropriate proposals will exist in the scientific literature. Also these proposals will be shared with relevant businesses in scientific research. Besides of that there will be an application area through this study.