İnsan kaynakları geliştirmede çocuk/genç oyunlarının etkililiği üzerine bir araştırma
A research of the effectiveness of kids/youth games in human resources development
- Tez No: 321750
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER H. ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Günümüzde bilgi temelli yeniden yapılanmalar çalışan niteliğini, örgütlerin verimlilik ve rekabet edebilirlik düzeylerini etkileyen başat faktör haline getirmiştir. Örgütler böylece çalışan niteliğini artırmak için insan kaynakları geliştirme çalışmalarına yönelmiştir. Bu çalışmalarda amaca yönelik kurgulanmış oyunlara sıklıkla yer verilmektedir. Buradan hareketle çocuk/gençlerin ev/sokaklarda oynadıkları oyunlar da insan kaynaklarının geliştirilmesinde etkili olabilir mi? sorusu çerçevesinde araştırmamız şekillendirilmiş; liderlik, takım çalışması ve iletişim becerileri açısından oyunların etkililiği araştırılmıştır. Bu çalışmamızı özgünleştiren ise evcilleştirilmemiş oyunların kullanılmış olmasıdır.Uygulamaya temel oluşturmak için çocuk/genç oyunlarının yönetsel niteliklerini belirlemek amacıyla içerik analizi uygulanmıştır. Elde edilen bu verilerden hareketle uygulama şekillendirilmiştir. Uygulama, Süleyman Demirel Üniversitesi İşletme Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşturulan ?Deney Grubu? ve ?Kontrol Grubu? ile iki yıllık bir süreçte bahar yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın başında ve sonunda tüm gruplara Beş Faktör Kişilik Testi ön ve son test olarak uygulanmış; ayrıca deney grubu öğrencileri ile uygulama sonunda yarı yapılandırılmış mülakat ve akademik başarılarını ölçmeye yönelik sınavlar gerçekleştirilmiştir.Çocuk/genç oyunlarının insan kaynakları geliştirme çerçevesinde etkililiğine yönelik araştırma sonunda nitel yönteme göre liderlik, takım çalışması ve iletişim becerileri açısından olumlu etki gösterdiği; ancak nicel yönteme göre anlamlı herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarının, yöntem tartışmaları açısından dikkat çekici olduğu; yükseköğretim kurumlarındaki işletme eğitimlerinin yeniden yapılandırılması; insan kaynakları geliştirme çalışmalarına kaynak zenginliği sağlaması açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In present day, knowledge based reconstruction have became a dominant factor on affecting the quality of employees the level of productivity and competitiveness of the organizations. Therefore, with the goal of improving the quality of their employees, the organizations have directed to studies of human resources development. In these studies, goal-oriented constructed games are comonly used. The study was based on the question ?Can the games kids/the young play at home/on the street be effective with respect to human resources development?? and aimed at investigating the effectiveness of the games in terms of leadership, teamwork and communication skills. The thing individuating this study is the use of the games, nondomesticated.In order to provide the study with basis, content analysis was implemented to determine the administrative characteristics of kids/the young games. The study was shaped according to these results. The study was conducted with the senior students of SDU including both control group and experimental group. It was completed in spring terms in two years time. In the beginning and the end of the study, the groups were given Five Personality Scale in pre-test and post-test forms. Besides, semi-structured interview was implemented with the participants from the experimental group and tests were given to measure their academic success.At the end of the study investigating the effectiveness of kids/the young games in human resources development, the results of the qualitative analysis indicated that games have an effect on children in terms of leadership, teamwork and communication skills. However, the quantitative analysis revealed that there is not a significant effect. Nevertheless, it is thought that there is a striking finding as for methodological discussions. It is also thought that the results will have contributions from several aspects. First, business education in higher education institutions can be restructured. Secondly, kid games can be resources for studies from different fields and human resource development studies.