Türkiye'de iç borçlanmanın fiyatlar genel düzeyine etkisi: 1980-2002 dönemi üzerine bir inceleme
Turkey 'general level of prices domestic borrowing in effect on the review period 1980-2002
  1. Tez No: 321749
  2. Yazar: FİRDEVS ÖZLEM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ALBENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Borçlanma ve enflasyon gelişmekte olan ülkelerin en büyükproblemleridir. Bu olgular hem birbirini tetiklemektedir, hem de ekonomik vesiyasi krizlerin en büyük aktörleridir. Bu ülkelerin, gelişebilmeleri içinborçlanma zorunluluğu hissetmeleri, borçlanmanın bu ülkelere has yönetimproblemleri nedeniyle yatırım alanlarında kullanılmaması ve borç sarmalınıngiderek büyümesi borçlanmayı problem haline getirmiştir.Sosyal devlet ilkesiyle harcamaları yüksek oranda artan devletler, giderlerinigelirleriyle finanse edemiyorlarsa borçlanmaya başvuracaklardır. Bu durumdaiç borçlanma öncelikli olarak tercih edilir. Borçlanmak ülke içindeki dengelerideğiştirir, devletler verimli alanlara yatırım yapamaz ve halkın sosyalihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeker. Gelir dağılımı adaletsiz hale gelir vesosyal problemler ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle sosyal adaleti sağlamakisteyen hükümetlerin borçlanmadan ve özellikle iç borçlanmadan uzakdurmaları gerekmektedir. İç borçlanmanın özellikle mali politikaların etkinolduğu ekonomilerde fiyatlar genel düzeyini artırıcı bir etkisi vardır.Türkiye'de uygulanan politikalar bütçenin sürekli açık vermesine ve buaçıkların iç borçlanma yoluyla kapatılması da borçların artmasına nedenolmuştur. Türkiye'de mevcut dönemde iç borçlanma yüksek faiz oranlı ve kısavadeli olmuştur. İyiye giden ve umut veren Türkiye ekonomisinin önündeki enbüyük problem borçluluk ve özellikle de iç borçluluktur. Bütçedeki cari açığınekonomik istikrarı sürdürmede risk teşkil etmeyecek seviyelere çekilmesi vedüşük enflasyon hedefinin devamı için yapılması gereken şey iç borçlanmayımakul seviyelere indirmektir.
Özet (Çeviri)
Borrowing and inflation are the biggest problems of developingcountries. These facts not only trigger each other but they are also the mainactors of the economic and political crises. The fact that these countries feelobliged to become indebted in order to develop, and fail to use their budgetsin invesment fields due to the management weaknesses of financial affairsand consequently increase in debts have made the borrowing a hugeproblem in developing countries.On the condition that the states whose spendings increasingly gethigher within the principle of social state are unable to finance theexpenditure with income, they resort to borrowing. In this case, domesticborrowing is primarily preferred. Borrowing change the balance in a state, thegovernment can not invest in productive areas and has difficulty in meetingsocial needs of the public. Distribution of income becomes inequitable andsocial problems begin to emerge. For this reason, the goverments seeking toensure social justice should stay away from debt, and in particular thedomestic debt. Domestic borrowing has an impact on increasing general levelof prices, espeacially in the economies where fiscal policies are active.The fiscal policies applied in Turkey have caused the budget to have adeficit continuously and also closing these deficits through domestic borrwinghas an effect on inceasing the debt.The domestic borrowing in Turkey has been sub-prime and short-termin the current period. The biggest problem in front of Turkey?s economywhich is improving and promising is borrowing, in particular, the domesticborrowing. The current deficit should be lowered to a level that will not pose arisk in order to maintain the economic stability and domestic borrowing isrequired to be reduced to a reasonable level for the continuation of lowinflation target.