İşletmelerde lojistiğin dış kaynaklı kullanımı: Denizli bölgesinde bir uygulama
Using of logistics by outsourcing at companies; an application in Denizli region
- Tez No: 321759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
?İşletmelerde Lojistiğin Dış Kaynaklı Kullanımı: Denizli Bölgesinde Bir Uygulama? isimli çalışmamızın amacı; Denizli bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanıp kullanmadıklarını belirlemektir. Dış kaynak kullanımının işletmelere sağladığı avantajlar ve varsa dezavantajları bulmak, işletmelerin hizmet sağlayıcıları ile ilgili görüşlerini ve yaşadıkları sorunları ortaya çıkarmaktır.Araştırmamız Denizli bölgesinde faaliyet gösteren sermaye büyüklüğüne göre ilk yüz işletme üzerinde yapılmaktadır. İşletmelerin iletişim bilgileri Denizli Ticaret Odasından elde edilmiştir ve işletmelerle yüz yüze anket yapılmıştır. İşletmelerle yapılan görüşme sonucunda bazı işletmelerin görüşme talebimize olumsuz yanıt vermeleri, bazılarının doldurduğu anket formlarının değerlendirmeye alınamayacak kadar kötü olması sonucu 72 anket analiz için kullanılabilmiştir. Analiz sonuçlarına göre 72 işletmeden 59 tanesi lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı yapmaktadır.Lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı yapan işletmeler, araştırma sonuçlarına göre genel olarak imalat sektöründe faaliyet göstermekte, lojistik hizmet sağlayıcıları ile sorun yaşamamakta ve araştırma sonuçları lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı yapan işletmelerin birçok konuda avantaj sağladığını ortaya çıkarmaktadır.Anahtar KelimelerLojistik, Dış Kaynak Kullanımı, Üçüncü Parti Lojistik, Dördüncü Parti Lojistik
Özet (Çeviri)
The aim of this study namely ?Using of Logistics By Outsourcing at Companies: An Application In Denizli Region? is to determine whether companies located in Denizli region use or not outsourcing for their logistics activities. It also aimed to determine the advantages of using outsourcing for companies and the disadvantages of using if there are, and to reveal opinions and the problems they face with about the service providers.Our research is done on the first hundred on the size of capital companies in Denizli. Contact information of the companies were obtained from the Denizli Chamber of Commerce and questionnaire is done face to face with the companies. According to the results of the interviews with the companies, only 72 survey could use for analysis, due to the negative response of some companies to our interview request and the result of the survey forms as bad as cannot be evaluate that filled by some companies. According to results of analysis, 59 of 72 companies use outsourcing in their logistics activities.According to result of the research, the companies which use outsourcing in their logistics activities are generally operating in the manufacturing sector, don?t have any problem with their logistics service provider and the results of the research reveal that companies which use outsourcing in their logistics activities gain advantages in several subjects.Key WordsLogistics, Outsourcing, Third Party Logistics, Fourth Party Logistics