Lojistik faaliyetlerin üretim işletmelerinde finansal performansa etkilerinin işletme yetkilileri tarafından değerlendirilmesi: Sivas ilinde bir araştırma
Evaluation of the effects of logistics activities on financial performance in production enterprises by business authorities: A research in Sivas province
  1. Tez No: 494051
  2. Yazar: SEMA BACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küreselleşmenin getirdiği rekabet günümüzde artık bir strateji savaşıdır. Bu savaşta başarılı olmanın temel şartı pazar eğilimlerini önceden tahmin etmeyi ve değişen müşteri gereksinimlerini önceden görmeye dayanır. İşletmeler ayakta kalabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için ürünlerini ve/veya hizmetlerini daha hızlı, daha kaliteli ve daha düşük maliyetle üretmek ve müşterilerine sunmak mecburiyetindedirler. Bu süreci oluşturabilmek ancak iyi bir yönetim sisteminin varlığıyla mümkün olmaktadır. Bu yönetim sistemi de lojistik ile gerçekleşebilmektedir. İşletmelerde, lojistik faaliyetlerinin dış kaynak kullanarak tedarik edilmesinde, lojistik faaliyetlerin aksamadan, mümkün olan en hızlı ve en ekonomik şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için dış kaynak konusunda deneyimli lojistik firmalarına yönelmektedirler. Hammaddenin fabrikaya taşınması ve sonrasında tamamlanmış nihai ürünlerin tüketim merkezlerine ve alıcılara zamanında ulaştırılması belirli düzeyde bilgi birikimi, tecrübe ve işletmecilik becerisini gerektirmektedir. İşletmelerin, lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımlarının asıl amacı temel yeteneklerine odaklanma imkânı sağlamaktadır. İşletmeler lojistik faaliyetlerini etkin ve verimli bir şekilde yönettikleri ve başarıyla yerine getirdikleri takdirde hem rekabette üstünlük sağlayabilecekler, hem pazar paylarını artırabilecek, hem de müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabileceklerdir. Lojistik faaliyetler ile birlikte lojistik maliyetleri oluşmaktadır. Bu maliyetlerin yönetilmesi ve kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu durumda işletmelerin finansal performanslarını etkilemektedir. Finansal performansa etkisi açısından üretim işletmelerinde lojistik faaliyetlere yönelik düşünceleri belirlemek amacıyla Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı olan OSB'de fiilen üretimlerine devam eden işletmeler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Konunun amacına ulaşmak için katılımcılara, demografik özellikleri, işletme bilgileri ayrıca 24 maddeden oluşan 5'li likert ölçeğine göre hazırlanmış anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programından yararlanılarak analiz edilip yorumlanmıştır Sivas ilindeki OSB'de ki üretim işletmelerinde lojistik faaliyetlerin etkin, verimli bir şekilde kullanılması finansal performansları üzerinde doğrudan etki ettiği görülmektedir. Ancak lojistik anlayışı tam yerleşmesi ve daha çok gelişmesi gerekmektedir. Lojistiğin sadece taşımacılık değil pek çok faaliyeti de kapsadığı bilinmelidir. Katıldıkları pek çok ifadeyi işletme hayatlarına tam yansıttıkları sürece finansal performansları her zaman olumlu yönde gelişmeye devam edebilecektir. Çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılan farklılık analizlerinde ise demografik değişkenler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, the competition brought by globalization is a war and the main condition of being successful in this war is based on anticipating market trends and foreseeing the changing customer needs. Businesses must produce their products or services more fast, quality and low-cost and they are obligated to provide these to their customers because of keeping up and continuing their existence. It is possible to create this process only with the presence of a good management system. This management system can be realized with logistics. Businesses are oriented to experienced firms in outsourcing to ensure that logistic activities are carried out quickly and economically. Transportation of raw materials to factory and final products accession to consumption center and customers on time are required to fund of knowledge, experience and management skill. The main purpose of businesses that outsourcing in logistic activities is to enable for focusing on the basic capabilities of themselves. If the businesses are effectively and efficiently managed and successfully performed their logistic activities, they will be able to get competitive advantage, increase their market share and maximize the customer satisfaction. Logistic costs are in making associated with logistic activities. These costs need to be managed and controlled. This situation affects financial performances of businesses. A study was conducted on the businesses that actually continue their production in organize industrial site(OSB) and which registered on Sivas Chamber of Commerce and Industry in order to determine the ideas for logistic activities in production businesses in terms of financial performance effect. To reach aim of this topic, survey that prepared according to demographic feature, business information and pentad likert scale consisting of 24 items was conducted to participants. Obtained data was analyzed and interpreted by using SPSS 22 package program. It appears, the use of logistic activities effectively and efficiently have a direct effect on their financial performance at Manufacturing Enterprises in Organize Industrial Site of Sivas. But the logistic understanding needs to be entirely established and developed. It needs to be know, logistic covers not only transportation but also many activities.In this situation, it will always be able to improve financial performance positively.It is not encountered any meaningful differential between demographic variables in the analysis of differential with using several statistical methods.