İkinci Dünya Savaşı'nın ekonomik ve sosyal etkilerinin Türk basınına yansımaları: 1945-1950
Reflexion of economical and social impacts of the Second World War to the Turkish media: 1945- 1950
  1. Tez No: 321769
  2. Yazar: LALE KIRCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KASALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na fiilen girmemiş olmasına rağmen uygulanan politikalar, suiistimaller, vurgunlar ve karaborsa nedeniyle ekonomik olarak oldukça yıpranmış ve savaşa giren ülkelerde dahi görülmeyen derecede ekonomik sıkıntılar yaşamıştır. Hayat pahalılığı, savaşın sona erdiği 1945 yılında, 1938 yılına göre yüzde 439 artmıştır.Yaşanılan ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığının artmasında; savaş, alınan bazı yanlış önlemler ve suiistimaller etkili olmuştur. Ticaretle uğraşan insanlar daha çok para kazanmak hırsıyla suni buhranlar yaratmışlar ve hayat pahalılığının daha da artmasına neden olmuşlardır. Savaşan her ülkede görülen karaborsa, Türkiye'de savaşın bitmesiyle sona ermemiş, adeta bir meslek haline gelerek toplumca kabul görmüştür. Toplum, ekonominin şekil verdiği sosyal hayata göre yaşamaya başlamışlardır. Vurguncuların, karaborsacıların hırslarına boyun eğmişlerdir. Hayat pahalılığı geçim sıkıntısı günden güne artmaya başlamış, insanlar geçinebilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için savaşla birlikte oluşan yeni ekonomik şartlara göre hareket etmişlerdir. Hızlı yaşayan, hızlı tüketen bir toplum oluşmuştur. Kentleşme ve buna bağlı olarak da bencilleşme artmıştır. Komşuluk ilişkileri ve yardımlaşmanın azalmasının yanında; hoşgörünün toplum hayatından yavaş yavaş silinmesiyle insanlar yalnızlaşmıştır. Kentleşmenin bir sonucu olan insan ilişkilerindeki bu olumsuz değişimler artarak günümüze kadar gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey didn?t enter the Second World War actively, Turkey wore down economically because of the policies, misuses, manipulations and blackmarketing applied. Turkey went through economical trouble which couldn?t be seen on the countries that entered the war. Cost of living increased 439% in 1945, when the war ended, comparedto 1938.Even if the war was the beginning of those economical trouble and cost of living, some wrong misuses and precautions was effective to their continuing. With the aim of earning money greedily, merchants created artificial depression and caused cost of living to increase more and more. Blackmarketing which was seen on every battling country didn?t end in Turkey when the war ended, actually it turned out to be an occupation and accepted by the society. The society started to live according to the social life shaped by that economy. They gave in to the manipulators and black marketeers? greediness. Cost of living and financial difficulties began to increase day by day and the people acted according to the newest economic conditions in order to make a living and meet their needs. A society which was living and consuming fast was shaped. Urbanisation and correspondingly individualisation gathered speed. The people got isolated by neighbourhood?s, cooperation?s and tolerance?s being deleted from their lives gradually. The consequence of urbanisation, these negative changes on the human relations shaped today?s human relations increasingly.