Yedi Eylül kararlarının Türk basınına yansımaları
Reflections of the Seven September decisions on the Turkish press
- Tez No: 775513
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH TINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yedi Eylül 1946 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk devalüasyonu gerçekleştirildi. Türk parası üzerinde yapılan bu değişim, Türk ekonomi tarihinde gerçekleşmiş olan önemli dönüm noktalarından biri olma özelliği taşımaktadır. Devalüasyon kararı üzerinde, iç politikada var olan dinamiklere ek olarak İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'nin öncülük ettiği yeni dünya düzeninin de etkileri bulunmaktadır. Devalüasyon kararıyla beraber ulaşılmak istenen sonuçlar arasında; Türk parasının döviz karşısında yaşamış olduğu kayba karşılık ucuzlayan Türk ürünlerinin ihracatının artırılması, ithal ürünlerin pahalılaşarak tüketicinin yerli ürünlere yöneliminin artırılması ve böylece ihracat oranlarının ithalatı geçmesi yer almıştır. Para üzerinde yapılan bu ayarlama ülke çapında olumlu tepkiler ile karşılansa da ilerleyen süreç dahlinde pahalılık, ürün darlığı, karaborsacılık gibi durumlar artarak devam etmiş, bunun sonucunda da başta basın-yayın organları olmak üzere halk ve aydın gruplar tarafından olumsuz tepkiler ile karşı karşıya kalınmıştır. Yedi Eylül Kararları, Türkiye'nin uluslararası ticarette hızlı bir biçimde liberalleşmesini sağlama amacı ile ortaya atılmış fakat ekonomik ve siyasi alt yapının yeterli olmaması nedeniyle genel anlamda başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
On September 7, 1946, the first devaluation of the Republic of Turkey was carried out. This change on the Turkish currency is one of the important turning points in the history of Turkish economy. İn addition to the Dynamics existing in domestic politics, the new World order led by the United States of America after the Second World War also has effects on the devaluation decision. Among the desired results with the devaluation decision; İn response to the loss of Turkish currency against foreign currency, the export of Turkish products by making imported products more expensive, and thus the export rates exceeded the imports. Although this adjusment made on Money was met with positive reactions throughout the country, situations such as expensiveness, shortage of products, and black market continued to increase, as a result of which negative reactions were faced by the public and intellectual groups, especially by the media. The Yedi Eylül Decisions were put forward with the aim of ensuring the rapid liberalization of Turkey in international trade, but generally ended in failure due to the inadequacy of the economic and political infastructure.