Kamuda yeni yönetim yaklaşımlarından kalite yönetim sistemlerinin iş tatmin düzeyine etkisi: Akdeniz Üniversitesi'nde bir uygulama
The effect of quality management systems on job satisfaction of new management approaches in public; an application in the Akdeniz University
  1. Tez No: 321770
  2. Yazar: MEHMET SALİH KOÇHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşletmelerin en önemli rekabet unsurlarından biri olan insan kaynakları, günümüzde yönetim anlayışlarını etkileyerek değiştirmiştir. Eskiden sadece bir üretim maliyeti olarak görülen emek faktörü, artık elde edilmesi ve elde tutulması gereken bir sermaye olarak kabul görmektedir. Emeğe biçilen değerdeki bu değişim, yönetim anlayışlarının sürekli gelişmesi ile sağlanmıştır. Endüstri devrimi ile başlayan yönetim yaklaşımlarındaki değişim ve çalışma hayatına etkileri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Birinci bölümde yönetim yaklaşımlarının tarihsel gelişimi incelenmiş ve kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde çağdaş yönetim yaklaşımları incelenmiştir. Üçüncü bölümde yeni yönetim yaklaşımlarının çalışma hayatına etkileri ve bu etkileşimin işgücü piyasasında yarattığı değişim irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Kalite Yönetim Sisteminin çalışma hayatına etkisi Akdeniz Üniversitesindeki bir uygulama ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources is one of the most important element of competitiveness of enterprises, influenced and changed the current management approaches. In the past, only the cost of production as a factor in the effort, now the capital acquisition and retention has become a must. Assessed value is labor, which change constantly with the development of management approaches is provided. Subject of this study, starting with the industrial revolution and change management approaches are the effects of working life.In the first section examined the historical development of management approaches and focused on the conceptual framework. In the second part of modern management approaches were investigated. In the third chapter in the labor market created by this interaction and the effects of changes in working life are discussed. In the fourth section the effect of working life in the Quality Management System at the Akdeniz University have been analyzed by an application.