Büyükşehir belediyelerinin mali yapıları ve sorunları: Antalya Büyükşehir Belediyesi örneği
Financial structures and problems of metropolitan municipalities, Antalya Metropolitan Municipality as an example
- Tez No: 321775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin mali yapılarını ve buna ilişkin sorun alanlarını Antalya Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden incelemektir.Kentsel nüfusun en hızlı artış gösterdiği il olan Antalya Büyükşehir Belediyesi incelendiğinde; göç, turizm, tarım işçiliğinden kaynaklanan yerleşik olmayan nüfus hareketliliği ve kanuni merkezi başka illerde olup faaliyetlerini Antalya'da sürdüren işyerlerinin fazlalığı gibi faktörlerin, belediye gelirlerinin hizmetleri karşılamasında yetersiz kalmasına, belediyecilik hizmetlerinin kalite ve veriminin düşmesine neden olduğu görülmüştür.Sonuç olarak; kamu hizmetlerinin çeşitliliğinin artması ve bu hizmetlerin yerel düzeyde daha etkin bir biçimde sunulması büyükşehir yönetimlerinin önemini arttırmaktadır. Her gün katlanarak artan büyük şehirlerin nüfusu, mevcut kentsel sorunların üzerine yenilerini eklemekte, bu sorunların çözümü içinde büyük paralar gerekmektedir. Yerel hizmetlerin finansmanı için, merkezi idare ve büyükşehir idarelerinin idari ve mali ilişkilerinin ortaya konularak, idareler arası görev ve gelir bölüşümünün üzerinde önemle çalışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the financial structure and problems of the metropolitan municipality. Antalya Metropolitan Municipality was taken as example in this study.Hosting the fastest growing urban population, when Antalya Metropolitan Municipality is examined, it was seen that factors such as population movements that are not registered arising from immigration, tourism or agricultural labor or excess of business places that are not commercially registered to Antalya cause the municipality income to remain low and reduce the quality and efficiency of services in municipality.In conclusion, increase in the variety of public services and provision of such services more efficiently on local level also increases the importance of metropolitan administration. The population of metropolitan cities that grows everyday add new problems to existing urban problems and large amounts of money is needed for the solution of such problems. The administrative and financial relations of central government and metropolitan municipalities should be clearly determined and a careful study should be performed on the duties and income sharing of administrations for the financing of local services.