Küreselleşme eleştirisi: Antonio Negri örneği
Example of critique of globalization: Antonio Negri
- Tez No: 321776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz dünyasının anlatımı olarak karşımıza çıkan küreselleşme, bir çok tanımının yanı sıra, küreselleşmeyi ele alan düşünürlerce ortak olan görüş, küreselleşmenin yaşadığımız dünyayı değişime ve dönüşüme uğratmış olmasıdır.Küreselleşmenin değişim ve dönüşüme uğratma çabası liberal demokrasinin eliyle gerçekleştiği görüşü yaygın bir görüş olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşmenin liberal demokrasi eliyle gerçekleştiği görüşünü daha da öteye götüren Fukuyama, küreselleşmeyi tarihin sonu olarak ele almaktadır.Küreselleşmeyi tarihin sonu olarak ele alan Fukuyama'ya karşı Negri, küreselleşmenin tarihin sonunu değil, tarihin yeniden başladığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalisation that we encounter as an expression of today?s world, together with its many definitions, is the conversion of the world we live in by the globalisation as being common idea of intellectuals who take it up.The exertion of conversion of the globalisation, the opinion its realisation by the liberal democracy meets us as a common idea.Fukuyama who has put forward the opinion that the globalisation is realised by the liberal democracy, takes up the globalisation as an end of history.Negri who contradicts Fukuyama, having taken up the globalisation as an end of history, claims that the history doesn?t disappear but it restaits by the globalisation.