Küresel çevre yönetişiminin yeşil teori üzerinden eleştirisi
Criticizing of global environmental governance through the lens of green theory
- Tez No: 999042
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, fosil yakıtlara sıkı bağımlılıktan kaynaklanan, çağımızın en önemli çevre sorunu ve ekosisteme yönelik açık bir adaletsizlik örneğidir. İklim değişikliğine ekonomik büyüme, kitlesel tüketim ve büyük ölçekli ekonomik faaliyetlerin yanı sıra endüstriyel üretim süreçlerinin küresel yayılımı sebep olmaktadır. Kapitalizm ve küreselleşme, bu sebeplerle bağlantılı ana unsurlardır. İklim değişikliğinin azaltılması amacıyla küresel çevre yönetişiminin en etkili şekli olan küresel iklim yönetişimi ve karbon emisyonunu azaltmak amacıyla Kyoto Protokolünde karbon piyasası yönetişimi oluşturulmuştur. Küresel iklim yönetişiminin eleştirisinde Yeşil teorinin normatif ve politik ekonomi kanatları bütüncül olarak kullanılmıştır. Küresel iklim yönetişimin oluşumunda adaletin etkisi olmasına rağmen, iklim değişikliğinin sorumluluğu ve etkilerindeki adalet iddiaları çarpıcı biçimde farklılık göstermektedir. Karbon piyasası yönetişimindeki kapitalizmin eleştirisi, Sosyal Yeşillerin Neo-Marksist literatüründen yararlanarak yapılmıştır. Karbon piyasaları, kapitalizmin tarihsel gelişiminin bir parçası olarak, toplum, doğa ve ekonomi arasındaki ilişkiler dahil olmak üzere Kuzey ve Güney arasında sürekli ve derinlemesine bir tartışmadır. Küresel iklim yönetişimindeki küreselleşmenin eleştirisi, Sosyal Yeşillerin Bağımlılık ve Dünya Sistemleri teorilerini temel alan eşitsiz ekolojik alışveriş literatüründen yararlanılarak yapılmıştır. Artan ticaret yoğunluğunun, çevre ülkelerde karbon emisyonunu artırdığı, merkez ülkelerde ise azalttığı görülmektedir. Merkez ve çevre ülkelerinin enerji kullanımı ve ticaret kaynaklı artan karbon emisyonu sorumluluğu çevre ülkeler üzerinde kalmıştır. Küresel iklim yönetişimindeki kapitalizm ve küreselleşme iklim değişikliğini azaltmada etkisiz, ancak iklim adaletsizliklerini artırmada oldukça etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, caused by a heavy reliance on fossil fuels, is the most significant environmental problem of our time and a clear example of injustice toward the ecosystem. Climate change is caused by economic growth, mass consumption, and large-scale economic activities, as well as the global spread of industrial production processes. Capitalism and globalization are key elements connected to these reasons. Global climate governance, which is considered the most effective form of global environmental governance, has been established to mitigate climate change and carbon market governance was established in Kyoto Protocol to reduce carbon emissions. The normative and political economy lenses of Green theory have been used holistically in the critique of global climate governance. Although justice has an impact on the formation of global climate governance, claims of justice in climate change responsibility and its impacts have varied dramatically. The critique of capitalism within carbon market governance has been developed by drawing on the Neo-Marxist literature of the Social Greens. Carbon market governance is an ongoing and in-depth debate between the North and South encompassing the relationships among society, nature and the economy as part of the historical development of capitalism. The critique of globalization in global climate governance has been developed by drawing on the ecological unequal exchange literature, based on the Dependency and World systems theories of Social Greens. It is observed that increasing trade intensity raises carbon emissions in peripheral countries, while it reduces them in core countries. The responsibility of the increasing carbon emissions driven by energy consumption and trade between core and peripheral countries has shifted toward the peripheral countries. Capitalism and globalization in global climate governance are ineffective in mitigating climate change, but highly effective in exacerbating climate injustices.