Belediyelerde toplam kalite yönetimi: Antalya Büyükşehir Belediyesi örneği
Municipalities total quality management: The case of Antalya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 321799
  2. Yazar: VELİ ERCAN ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde teknoloji ve küreselleşmenin de etkisiyle tüm dünyada hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Temel dinamiğini küreselleşme ve bilişim teknolojilerinin oluşturduğu bu değişim bilgiye ulaşımı kolaylaştırmış, vatandaşların kamu hizmetlerinde beklentilerini arttırmış ve vatandaşların devlete bakış açılarını değiştirmiştir. Bu değişime ayak uyduramayan kamu kuruluşları vatandaşların isteklerine cevap verememiş ve bu nedenle aşırı kuralcılık, verimsizlik, hantallık, niteliksizlik, gizlilik, katı hiyerarşik yapı ve değişime kapalılık gibi eleştirilere maruz kalmıştır. Kamu sektörünün yerel ayağını oluşturan ve halka en yakın kamu kuruluşu olan belediyelerin de bu değişime ayak uyduramayıp geri kaldığı açık bir şekilde gözlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında belediye hizmetlerinin belde sakinlerinin taleplerine cevap verebilecek düzeyde olmadığı sürekli vurgulanmaktadır.Belediyelerde toplam kalite yönetiminin uygulanması ile birlikte yukarıda bahsedilen eleştirilerin ortadan kaldırılabileceği gibi bu eleştirilere bir daha maruz kalmayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle iki bölümden oluşan bu çalışmada Antalya Büyükşehir Belediyesi örneği ile birlikte belediyelerde toplam kalite yönetimi uygulaması anlatılacaktır. Çalışmada bilgi, belge toplama ve yüz yüze görüşme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day, all over the world a rapid change are experienced due to effect of technology and globalization. This change in the basic dynamics of globalization and information technologies have facilitated access to information easily , increased expectations of citizen from public services and have changed perspectives of citizens to the state. Public institutions, not keep up with change couldn?t respond requests of citizens and, therefore, excessive formalism, inefficiency, clumsiness, of average or poor quality, privacy, strict hierarchical structure has been subject to criticism and change, such as closure. The city halls, local step of the public sector and the public to the nearest public body can not adapt to these changes back to the municipalities that also clearly observed. From this perspective, level of municipal services that couldn?t meet the demands of town residents are always emphasized.Municipalities with the implementation of total quality management eliminated the above-mentioned criticisms such as these are thought not exposed to any more criticism. Therefore, this study consists of two parts of Antalya Metropolitan Municipality of total quality management practice in municipalities will be explained with an example. In these study; information, document collection, and face-to-face interview techniques were used.