Sağlık sektöründeki yöneticilerin güncel liderlik tarzları: Isparta ili örneği
Current leadership styles of managers in health sector: Sample of Isparta
  1. Tez No: 321800
  2. Yazar: NURİTTİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Liderlik belirli amaç ve hedefler etrafında toplanan kimselerin faaliyetlerini etkilemesi sürecidir. Lider bağlı bulunduğu grubun amaçları doğrultusunda grup üyelerini davranışa yönelten kişidir. Bu anlamda lider amaçların gerçekleştirilmesi için başkalarını yapılacak iş ve faaliyetlere yönlendirirken farklı davranışlar sergiler. Liderin sergilediği bu farklı davranışlar onun yönetim stilini oluşturmaktadır. Yönetim tarzı, yöneticinin kişiliğine, işletmenin faaliyette bulunduğu sektöre, örgütsel yapısına ve örgüt üyelerine bağlı olarak değişebilmektedir.Sağlık sektörü, teknolojik yenilikler ve bilimsel çalışmalar paralelinde her geçen gün gelişen bir sektördür. Bu sektörde faaliyet gösteren yönetici ve liderlerin davranışları da sosyal bilimcilerin dikkatini çekmekte ve incelenmektedir.Çalışmamızda, sağlık sektöründe yer alan yöneticilik pozisyonundaki kimselerin davranışlarının incelenerek hangi liderlik tarzına olan eğilimin fazla olduğu, bu eğilim cinsiyete, yaşa, kurumda çalışılan süreye gibi çeşitli demografik faktörlere bağlı olarak nasıl değişebildiğinin analizi yapılmıştır. Böylelikle projemizin çıktıları bu sektörde faaliyette bulunan yöneticilere kendi davranışlarını tanımaları açısından, akademisyenlere ise gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tutması açısından yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Leadership is a process that affect the activities of people who gathered around the goals and objectives. Leader is a person who directing the behavior of group members in the group?s purposes. In this sense, the business leaders exhibit different behaviors when they leading others to perform the jobs and activities. These different behaviors which are exhibited by the leader is his/her management style. Management style is depend on manager?s personality, company?s sector, organizational structure and members of organization can changeable.The health sector is a developing with techonological innovations and scientific researches day by day. Behaviors of managers and leaders in this sector also attracted the attention of social scientists and executives.In this research, behaviors of managers in health sector is examined and which leadership styles trend is maximum and this trend how change related to the sex, age, the year of work in the company will be analyzed. Thus, the output of our project will help managers to know their behaviors and academicians for new studies.