Alanya'nın yer adları
Toponymy of Alanya
- Tez No: 321826
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada Alanya'nın yer adlarının veriliş özellikleri üzerinde durulmuş ve bu adların günümüze kadar geçirdiği aşamalar gözler önüne serilmiştir. Günümüz adları köken ve yapı olarak belirlenmiştir. Bu çalışma 2011-2012 yılları arasında Alanya ilçesi ve ilçeye bağlı olan belde, köy, merkez mahalle, cadde ve sokak adlarının çalışmasını kapsamaktadır.Yaptığımız çalışmayla Alanya'nın kültürel hazinesi ortaya konmaya çalışılmıştır. Unutulmaya yüz tutmuş, belki gençler tarafından hiç bilinmeyen yer adlarını gelecek nesillere aktarmak çalışmamızın temelini oluşturmaktadır.Alanya'nın Yer Adları adlı bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yer ad bilimi hakkında kapsamlı bilgiler verilmiş, ikinci bölümde Alanya'nın tarihi ve Alanya adının kökeni üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde yer adlarının kökenlerine göre dağılımları yapılmış, dördüncü bölümde yer adları yapılarına göre gruplandırılmış ve aynı zamanda ulaşılabildiği kadarıyla kelimelerin kökenlerine inilmiştir. Son bölümde ise köken ve yapı bakımından yüzdelik dilimler verilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda Alanya'nın tarihi, coğrafyası, ekonomisi hakkında bilgiler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issuing characteristics of the toponymy of Alanya are discussed and the process that these names underwent in time is explained. The origins and structures of the names used today have been defined. The study consists of centrum, village, neighborhood, avenue and street names of Alanya town and its districts for the years 2011 and 2012.With this study, some of the treasures of Alanya?s cultural heritage have been displayed. The main purpose of the study is to transfer to future generations the toponymy data of Alanya, which are almost forgotten and maybe not even known by the youth.This study named Toponymy of Alanya consists of five sections. First section gives detailed information about the science of toponymy. The second section focuses on the history of Alanya and the origin of its name, while the third section shows the distribution of place names according to their origins. The fourth section grouped place names according to their structures and at the same time the origins of the words are defined as they could be reached. The final section presented percentage shares of origins and structures. The study also includes information about Alanya?s economy, geography and history.