Sezai Karakoç (hayat-sanat-tenbit)
- Tez No: 32185
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ORHAN OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
m ÖZET Bu çalışmamızda, halen hayatta olan şair ve düşünür Sezai Karakoç'un hayatı, sanatı ve edebiyat alemine bakışı incelendi Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Sezai Karakoç'un hayatını, hayatına yön veren ve hayatının yön verip şekillendirdiği olguları, prensipleri; ikinci bölüm, sanatını; üçüncü bölüm ise şairin eleştirel bir tavırla sanat-edebiyat dünyasına bakışını ve bu dünyadan tanıdıklarını anlatan mülahazalannı ihtiva etmektedir. Çalışma, bir edebiyat doktorası olduğundan, Karakoç'un düşünce dünyasından çok sanat dünyasına; fikrî eserlerinden daha çok da sanat eserlerine ağırlık verilmiştir. Tezimizin sonunda, Sezai Karakoç'un eserlerini şimdiye kadar yazdığı şiir ve yazıları kronolojik olarak gösteren; kendisi ve eserleri hakkında yazılan kitap ve makaleleri ihtiva eden oldukça uzun bir bibliyografya yer almaktadır. Ayrıca, şairin şu ana kadar yayınlanan kitaplarına girmeyen şiirlerini de çalışmamızın sonuna ekledik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACK In this study thai we have condeucteed, the life, the art and the look to the world of literature of a poet and an intellectual who is a live at present Sezai karakoç, where examined. Our research is divided into three part. Thejirst part includes his life, his principles and phenomena whice drected his life and also were dricted by his life and the second part is about his art, the third Includes the poet's approach, rather critically, towards the world of art literature and his observations which describe the people he knew from this world. Since this is a Ph. D. research, Karakoç's world art rather than his world of thought and his works of art rather than his intellectual works were emphasized. At the end of the thesis, a considerably long btbliyography which chronologically demonstrates Sezai Karakoç's work, his poems, writtings, which includes the books and the articles written about him and his works is available. Furthermore, we added his poems which are not included in his books published so far at the end of the works.