Sezai Karakoç'un diriliş düşüncesinde medeniyet anlayışı
  1. Tez No: 52492
  2. Yazar: MUHİTTİN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hızla globalleşen dünyamızda devletlerin kendi kültür ve inançlarına yakın devletlerle diyaloga girmekte olduğu, ideolojik kamplaşma ve ayrışmaların yerini yavaş yavaş ortak kültür ve geleneklerden beslenen birlikteliklerin aldığı, hem reel açıdan hem de teorik temellendirmeler açısından müşahede edilen bir durumdur. Biz bu çalışmamızda“medeniyet”olgusunun toplum ve devletler üzerinde nasıl etkili olduğunun ve medeniyetin dünyanın geleceğinde ne gibi bir rol üstlenebileceğinin değerlendirmesini düşüncesinin eksenine koymuş bir düşünür olan Sezai Karakoç'u incelemeye çalıştık. Bunu yaparken salt onun medeniyet yaklaşımını vermekten ziyade, medeniyete çeşitli yaklaşımlar, medeniyet tarihi ile ilgili farklı yorumlar ve medeniyet olgusunun özellikle de Batı uy garlığının Osmanlı Devleti ve devamında da Modern Türkiye'nin oluşumundaki fonksiyonlarını karşılaştırmalı ve çözümleyici bir yöntemle göstermeyi amaçladık. Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Sezai Karakoç'un hayat hikayesiyle sanatı ve kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölümde Karakoç'un söyleminde ekolleşen“Diriliş”düşüncesi ve bu düşüncenin ana hatlarını oluşturan; din, İslam, metafizik, toplum, devlet, millet, Doğu ve Batı gibi kavram ve kurumlara yaklaşımlar incelenmiştir. Üçüncü bölüme ise, medeniyet ve modernleşmenin bir sorunsal olarak ele alınmasının tarihi, dîni ve sosyolojik nedenlerini de içeren, Batı ve İslam (özellikle de Osmanlı Devleti) uygarlığı arasındaki ilişkiye yer verilerek başlanmış, Toynbee,Fourier, Spengler, Guenon, Ahmet Cevdet Paşa, Ahmet Ağaoğlu, Ziya Gökalp gibi Doğulu ve Batılı düşünürlerin medeniyete ilişkin yaklaşımları ortaya konulmuştur.Kültür ve Medeniyet dualizminin arka planında yatan zihinsel yaklaşımın tartışılmasıyla devam ettiğimiz bu bölümde, Sezai Karakoç'un medeniyet tezi ve bu tezin temellendiği öğeler diğer düşünürlerin yaklaşımlarıyla karşılaştırılarak ele alınmıştır. Daha sonra Fukuyama'nın“Tarihin Sonu”ve Huntington'un“Medeniyetler Çatışması”makalelerinin irdelendiği bu bölüm, Karakoç'un zikredilen makalelerle ilintisi ve Genel olarak İslam medeniyetinin özel olarak da Osmanlı'nın irdelendiği“medeniyetimizin büyük krizi”adlı geniş incelemesiyle son bulmuştur. Sonuç olarak, toplumsal olayları ve olguları anlama ve açıklamada temel çerçeve olarak gördüğü“Medeniyet”i hem kav ramsal hem de tarihi-sosyolojik cepheleriyle ele alan Sezai Karakoç'un, oldukça hacim tutan bu görüşlerinin irdelenmesinin, düşünce hayatımıza katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our world which rapidly turns into a global form, it is a ab sented position, both in the sense of reality and teoric foundations, that the countries are approaching to dialogue in between those who are near to their cutture and believes, and that the ideologic op positions and seperations are slowly being replaced by alliances which are supported by common culture and traditions. In this study we tried to investigate, Sezai Karakoç, an in tellectual who has formed his axis of thought on how the foat of ci vilization is effective on the society and countries, and also on the eva luation of what a role civilization will play on the worlds future. While doing this, instead of giving a pure Sezai Karakoç and his ci vilization approach, we tried and aimed to show, with a comparative and analyzer method; various approaches to civilization, different comments about the history of civilization and the function of the ci vilization fact and especially the Western Civilization on Ottoman Empire and next on the formation of modern Turkey. This thesis study consists, of three parts. In the first part life story, art and personolity of Sezai Karakoç is considered. In the second part the“Revival”idea which has been scholled by Sezai Karakoç's pronunciation and the approaches such as religion, Islam, metaphysics, society, state, people, West and East, which form the basic features of this idea are investigated. The third part, has been begun by giving place to the relation between West and Islam (expecially Ottoman Empire) civilizations which includes also the historical, religions and sociologic reasons of handling problematical civilaziton and modernization and the app roaches of western and Eastern, intellectuals, such as Fourier, Speng- ler, Guenon, Ahmet Cevdet Paşa, Ahmet Ağaoğlu, Ziya Gökalp, re lated on civilization is studied.IV In this part where we continued with discussion on mental app roach which lies an back-ground of Culture and civilization dualism, Sezai Karakoç's civilization thesis and the companents founded by this thesis are considered by companisan with the approaches of other in tellectuals After that Fukuyama's“The End of History”and Hun tington's“The Clash of Civilizations”articles are investigatet in this part and it is ended by relation of Karakoç to these articles and his wide study of him named“The Great crisis of our Civilaziton”Where generally Islam Civilization and more commonly Ottomen is in vestigated. As a result it's expected that considering Sezai Karakoç's comprehensive thoughts who has taken Civilization both conceptual and socio-historical sides to consider and who has seen civilization as a basic frame in understanding and expressing public events and facts, will serve too much to our idea life.