Sezai Karakoç'un şiirlerinde kadın ve aşk
  1. Tez No: 72219
  2. Yazar: BAHTİYAR ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmamızda, halen hayatta olan şair ve yazar Sezai Karakoç'un hayatı, sanat, edebiyat, sosyal fikirleri ve kadın ve aşk olgusuna bakışı incelenmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sezai Karakoç'un hayatı, eserleri, sanat-edebiyat, sosyal ve siyasi fikirleri yer almaktadır. İkinci bölümde ise Sezai Karakoç'un şiirlerinde kadın ve aşk olgusu ele alınmıştır. Çalışma, bir edebiyat yüksek lisans tezi olduğu için, fikri eserlerinden çok edebi eserleri üzerinde durulmuştur. Sezai Karakoç'un şiirlerinde yer alan kadın ve aşkla ilgili bütün bilgiler değerlendirilmiş ancak, genel bir fikre varma esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Sezai Karakoç who is an author and poet and he is still alive, his ideas about art, literature and society and his point of view about woman and love are analysed. Our study consists of two parts. In the first part, the life of Sezai Karakoç, his studies, his ideas about art and literature and his social and political ideas are examined. Then, in the second part, the concept of woman and love in his poem is analysed. Because of this study is a master thesis of literature, his literary studies are more examined than his ideological studies. All informations about woman and love which take place in his poems are examined, but it is aimed to reach a general idea.