Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerinde çalışan personelin mobbing düzeylerinin araştırılması ve örgütsel bağlılık yönünden değerlendirilmesi
An investigation into the mobbing levels of the personnel working at provincial directorate of youth welfare and sports and evaluation of organizational commitment
- Tez No: 379422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde Çalışan Personelin Mobbing Düzeylerinin Araştırılması ve Örgütsel Bağlılık Yönünden Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırmanın amacı; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin mobbing düzeylerini tespit etmek ve örgütsel bağlılık üzerine ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Doğu Anadolu Bölgesindeki 'Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde' çalışan personeller oluştururken; örneklem grubunu ise Elazığ, Erzurum, Erzincan, Muş, Kars, Bingöl, Malatya ve Ağrı gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerinde çalışan 235 personel oluşturmuştur. Araştırmada çalışanların mobbing düzeylerinin belirlenmesi için Öztürk ve ark. tarafından geliştirilmiş 68 soruluk ''Mobbing Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçekten 204 puanın üstünden alınması mobbing yaşandığını, 204 puanın altında alınması ise mobbing yaşanmadığını göstermektedir. Araştırmada çalışanların örgütsel bağlılıklarını ölçmek için ise Meyer ve Allen tarafından geliştirilmiş 18 soruluk ''Örgütsel Bağlılık'' ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten alınan toplam puanların ortalaması katılımcıların örgütsel bağlılık düzeylerini ifade etmektedir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans analizi, cinsiyet, medeni durum, statü ve kadro durumlarına göre mobbing düzeylerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t-testi; gelir, yaş, kıdem, eğitim, kurumdaki görevleri ve çalıştıkları illere göre mobbing düzeylerinin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An Investigation into the Mobbing Levels of the Personnel Working at Provincial Directorate of Youth Welfare and Sports and Evaluation of Organizational Commitment Aim: The aim of the present study is to determine the mobbing levels of personnel working at Provincial Directorate of Youth Welfare and Sports and to investigate the relationship between mobbing and the organizational commitment. Material and Method: The sample of the study included 235 personnel working at Provincial Directorates of Youth Welfare and Sports in cities in Eastern Anatolia region including Elazığ, Erzurum, Erzincan, Muş, Kars, Bingöl, Malatya and Ağrı. In terms of data collection, 'the Mobbing Scale' developed by Öztürk et al. which consists of 68 items was used in order to determine the mobbing levels of the participants. Accordingly, if the score obtained from the results of scale scoring is over 204, the worker is suggested to experience mobbing whereas if the score is under 204, it is vice versa. Additionally, in order to measure the organizational commitment of personnel, 'the Organizational Commitment' scale developed by Meyer and Allen which consists of 18 items was used in the study. The average of total score obtained from the scale was calculated to determine the level of organizational commitment of the participants.