4MAT Öğretim Modelinin ilköğretim matematik öğretmenleri tarafından uygulanması sürecinden yansımalar
Reflections of practice of 4MAT education model by elementary school mathematic teachers
- Tez No: 321896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Ülkemizde 2004 yılından itibaren eğitim alanında etkili olan yapılandırmacı yaklaşım, yeni birçok öğretim modelini de beraberinde getirmiştir. Öğretmenlerden beklenen ise sunulan bu modelleri sınıflarında etkili bir biçimde uygulamalarıdır. Bu modellerden biri de hiç şüphesiz ki son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve çalışmalara konu olan 4MAT öğretim modelidir. Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin 4MAT öğretim modelini uygulama sürecini yansıtmaktır. Özel durum çalışması yönteminin kullanıldığı araştırma mesleki deneyimi farklı 3 ilköğretim matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?4MAT Öğretim Modeli Uygulama Gözlem Formu?, öğretmen günlükleri, yarı-yapılandırılmış mülakat ve ara görüşmeler kullanılmıştır.Ders içi gözlemlerden elde edilen veriler için betimsel analiz yapılmış; öğretmenlerin 4MAT modelini uygulama süreçleri, gözlemlerle birlikte öğretmen günlükleri ve ara görüşmelerle desteklenmiştir. Çalışma sonunda da öğretmenlerin 4MAT öğretim modeline yönelik düşüncelerini ortaya koymak için yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler de içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. 4MAT'ın her bir çeyreğine göre oluşturulan gözlem formu incelendiğinde, öğretmenlerin ilk çeyrek için öğrencilerin zihninde oluşan ?Niçin Öğreniyorum?? sorusuna yeterli düzeyde cevap veremediği; ikinci çeyrek için öğrencilere konuyu kavratırken yeterli etkinlik yapmadığı ve farklı materyallerden faydalanamadığı; üçüncü çeyrek için sınıf içi bireysel/grup projelerine yer vermediği; son çeyrekte öğrencilerin kendi yaşantılarından yola çıkarak yeni planlar/yaşantılar oluşturmaları için gerekli öğretim ortamını sağlamadığı görülmüştür. Öğretmenlerin 4MAT'a yönelik uygulama süreci sonrası görüşleri olumlu yönde olup; modelin daha etkili bir biçimde uygulanması ve bu uygulamalardan istenilen düzeyde başarı elde edilmesi için çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Constructivist approach which has been effective in the field of education in our country since 2004 brought along many new education models. What is expected from teachers is to apply these models effectively in their classes. One of these models is 4MAT education model which has undoubtedly been mentioned and studied mostly in recent years. The aim of this study is to reflect practice process of 4MAT education model of elementary level mathematic teachers. The study in which special case study was used was carried out with 3 elementary level mathematical teachers who have different occupational experience. ?4MAT Education Model Practice Observation Form?, diaries of teachers, semi-structured interview and intermediate interviews were used as data collection tools.Descriptive analysis was done for data obtained in-class observations; 4MAT model application processes of teachers were supported with diaries of teachers with observations and intermediate interviews. As a result of the study, semi-structured interview was done in order to put forward views of teachers about 4MAT education model. Data obtained from the interview was evaluated with content analysis. When the observation form composed for each quarter of 4MAT was analyzed, it was seen in the first quarter that teachers could not efficiently answer the question ?Why I am learning?? which is raised in the mind of students; for the second quarter teachers do not carry out adequate activity while making students comprehend the subject and do not make use of different materials; in the third quarter they do not use in-class individual/group projects; in the fourth quarter teachers do not provide education program which is necessary for creating new plans/experiences from their own experiences. Views of teachers following 4MAT application process were positive; teachers made different suggestions in order to apply model more efficiently and have the required success from these practices.