Bütünsel beyin modeline uyumlu 4MAT öğretim modelinin 8.sınıf öğrencilerinin veri analizi ile olasılık konularındaki akademik başarılarına etkisi
The effect of the 4MAT teaching model compatible with the whole brain model on the academic success of 8th grade students in probility topics with data analysis
- Tez No: 801492
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırmanın amacı veri analizi ile olasılık konularının öğretiminde 4MAT öğretim modeli kullanımının 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve bilgilerinin kalıcılığına etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan bir ilin merkez ilçesine bağlı iki köy ortaokulundaki üç şubenin öğrencileri oluşturmaktadır. Bu sınıfların ikisinin mevcudu 21, birinin mevcudu ise 22'dir. 21 kişilik iki sınıf deney diğer sınıf ise kontrol grubudur. Deney 1 grubu 21 kişi, Deney 2 grubu 21 kişi ve Kontrol grubu 22 kişi olmak üzere toplam 64 öğrenciyle araştırma gerçekleşmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin elde edilmesi için başarı testi ile baskınlık envanteri kullanılırken nitel verilerin toplanması içinde öğrenci görüş formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçları yaklaşık olarak 8 haftalık bir eğitimin sonucunda ulaşılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen nicel verilerin analizi için SPSS 22. paket programı kullanılırken nitel verilerin analizi içinde içerik analizi kullanılmıştır. Başarı testi araştırma öncesinde gruplara ön test, uygulama sonunda sont test ve son testten yaklaşık iki ay sonrasında da kalıcılık testi olarak gruplara uygulanmıştır. Öğrenci görüş formu ise uygulama bitiminde sadece deney gruplarına uygulanmıştır. Verilerden elde edilen analiz sonucunda 4MAT öğretim modeliyle öğretim gerçekleştirilen deney grupların hem akademik başarı hem de kalıcılık test puanları bakımından aralarında anlamlı bir fark bulunmazken kitaba dayalı öğretim gerçekleştirilen kontrol grubuna göre deney grupları lehine olacak şekilde hem akademik başarı hem de kalıcılık test puanları açısından aralarında anlamlı bir farkın çıktığı gözlemlenmiştir. Sol ve sağ beyin baskınlığına sahip gruplar arasında ise akademik başarı ve kalıcılık test puanları arasında anlamlı bir farkın meydana gelmediği görülmüştür. Son olarak da öğrenci görüş formunda elde edilen verilerden öğrencilerin genel anlamda 4MAT öğretim modeline yönelik olumlu düşünceler besledikleri görülürken olumsuz ifadelerde ise en sık fazla zaman alması olarak ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of using the 4MAT teaching model in teaching probability subjects with data analysis on the academic success and permanence of 8th grade students. The sample of the study consists of students from three classes in two village secondary schools in the central district of a province in the southeast of Turkey. Two of these classes have 21 and one has 22. Two classes of 21 people are the experimental group and the other class is the control group. The research was carried out with a total of 64 students, 21 people in the Experimental 1 group, 21 people in the Experimental 2 group and 22 people in the Control group. While the achievement test and dominance inventory were created to obtain the quantitative data of the research, the student opinion form was prepared by the researcher for the collection of qualitative data. The results of the research were reached as a result of an education of approximately 8 weeks. While SPSS 22 package program was used for the analysis of the quantitative data obtained from the data collection tools, content analysis was used for the analysis of the qualitative data. The achievement test was applied to the groups as a pretest before the research, as a posttest at the end of the application, and as a retention test approximately two months after the posttest. The student opinion form was applied only to the experimental groups at the end of the application. As a result of the analysis obtained from the data, there was no significant difference between the experimental groups taught with the 4MAT teaching model in terms of both academic achievement and retention test scores, while there was a significant difference between them in terms of both academic achievement and retention test scores, in favor of the experimental groups, compared to the control groups that were taught based on the book difference has been observed. It was observed that there was no significant difference between the groups with left and right brain dominance between academic achievement and permanence test scores. Finally, from the data obtained in the student opinion form, it was seen that the students generally had positive thoughts about the 4MAT teaching model, while in negative statements they expressed that it took the most time.