Türkiye Türkçesinin söz varlığında yer alan kalıplaşmış sözlerin politik söylemdeki yeri
The stereotyped words in political discourse at Turkish language
  1. Tez No: 321953
  2. Yazar: ESRA DARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİYE ECE KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Politikacılar, geniş halk kitlelerini etkileyebilmek ve onların oylarını kazanabilmek amacıyla farklı ve etkili bir dil kullanmak durumundadırlar. Bu nedenle söylemlerinin etkisini arttırabilmek için birçok yönteme başvurabilmektedirler. ?Türkiye Türkçesinin Söz Varlığında Yer Alan Kalıplaşmış Sözlerin Politik Söylemdeki Yeri? başlıklı bu çalışmamızda kalıplaşmış sözlerden deyim, atasözü ve kalıp sözlere politik söylemde ne sıklıkla ve ne şekillerde başvurulduğu, bu sözlerin duygu değerleri ve dil düzeyleri incelenmiştir.Çalışma, konu, amaç ve kapsamın yer aldığı Giriş bölümüyle başlamaktadır, Bunu, ?Konu Alanı Temel Kavramları? bölümü takip etmektedir. Bu bölümde metin ve söylem terimleri ile söylem türleri arasından politik söylem açıklanmıştır.Çalışmamızda veri toplamak amacıyla son yıllarda Türkiye'nin siyasetinde üç önemli lider olan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin 2011 yılına ait haberlere yansımış söylemleri incelenmiştir. Liderlerin söylemlerinden deyim, atasözü ve kalıp söz içeren söylemlere tarih ve bağlamlarıyla birlikte çalışmamızın ikinci bölümü olan ?Politik Söylemlerde Kalıplaşmış Sözler? başlığı altında yer verilmiştir. Bu bölümde deyimler, atasözleri ve kalıp sözler için farklı bölümler oluşturulup her birinin altında liderlerin bu kalıplaşmış sözleri içeren söylemleri, bu sözlerin anlamları, duygu değerleri ve dil düzeyleri aktarılmıştır. Her liderden sonra da sonuç gözlemleri bölümü oluşturulup bu bölümlerde ilgili liderin kullandığı kalıplaşmış sözlerin sıklıkları ve oranları incelenmiştir.Çalışmamızın sonuç bölümünde de liderler birbirleriyle karşılaştırılmış; kullanmış oldukları kalıplaşmış sözlerin politik söyleme nasıl bir katkısının olabileceği üzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcüklermetin/söylem, politik söylem, deyim, atasözü, kalıp söz, duygu değeri, dil düzeyi
Özet (Çeviri)
Politicians, have to use an effective and different language to effect the people and get their votes. Because of this, they can refer some methods to enhance the effectiveness of their discourses. In this study named ?The Stereotped Words in Political discourse at Turkish Language?, it is examined the frequency of idioms, proverbs and formulaic expressions in polititical discourse and the emotional worths and linguistic levels.The study starts with an introduction that presents the topic, objectives and content. The introduction is followed by the chapter ?The Basic Concepts of Relevant?. In this chapter it is explained the text and discourse terms and the political discourse in discourse types.To collect data, it is examined the discourses of Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu and Devlet Bahçeli who are the three important leaders at Turkey?s politics lately. Their discourses are limited only at 2011 and which has a place at news. The discourses which have idiom, proverb and formulaic expressions is choosen and settled the second chapter of the study with the name of ?The Stereotyped Words in Political Discourses?. In this chapter it is created different parts for idioms, proverbs and formulaic expressions and in every part it is quoted every leader?s discourses which has stereotyped words, the meanings, emotional worths and linguistic levels of them. After every leader it is created a result investigations part which is examined the frequency of the stereotyped words.At the result chapter of this study, the leaders compared with each other to emphasized how the stereotyped words that they used be a part of the political discourse.Key wordstext/discourse, politic discourse, idiom, proverb, formulaic expressions, emotional worths, linguistic levels