Alman basınında Osmanlı İmparatorluğu: 1912-1918
Ottoman Empire in German press: 1912-1918
  1. Tez No: 322009
  2. Yazar: UĞUR İYİGÜNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜRGEVİL, DR. HİLAL ORTAÇ GÜRPINARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Türk Alman ilişkileri ilk defa XII. yüzyılda başladı ve XIX. yüzyıla kadar arada kesintiler olsa da devam etti. XIX. ve XX. yüzyılda bu ilişkiler artarak devam etti. Özellikle II. Abdülhamid Almanya'yı yanına alarak Avrupa'da denge politikasını sürdürmeye çalıştı. Almanya'nın ise Osmanlı Devleti toprakları üzerinde çıkarları vardı. Fakat yoğunlaşan ilişkiler dolayısıyla Osmanlı Devleti, Alman basınında yer almaya başladı. Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ile ilgili basında her alanda haberler çıkmaya başladı. Özellikle Almanya'nın menfaatlerini ilgilendiren haberler Alman basınında geniş bir şekilde yer alıyordu. Ermeni Sorunu, Liman von Sanders'in Türkiye'ye gelmesi, Türkiye'nin ekonomik durumu, Alman ve Yahudi göçmenlerin durumları gibi konular gazetelerin ve dergilerin ilk sayfalarında yer alıyordu. Farklı ideolojilere sahip olan bu yayın grupları Alman Hükümeti'nin politikasını destekliyordu.
Özet (Çeviri)
Turkish German relations first started in the 12th century and continued at some intervals until the 19th century. These relations were on the increase in the 19th and 20th centuries. Especially Abdülhamid II. Tried to the balance politics in Europe by having Germany on his side. On the other hand, Germany had some benefits on the Ottoman Empire land. However, Ottoman Empire started to attract wide press coverage in Germany due to the increasing relations. There were too many news in the Press during the Balkan and the Word War I. Especially, the news related with the Genefits of Germany started to take too much space in the German Press. The topics such as Armenian İssue, Liman von Sander?s visit to Turkey, Turkey?s economic situation, the conditions of German and Jewish immigrants used to take place in the first pages of the newpapers and magazines. These Press groups that have different ideologies used to support the politics of German Goverment.