Otizmli ve normal gelişim gösteren çocukların alıcı dil becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of receptive language skills of children with autism and normal development from the point of different variables
- Tez No: 322013
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TEPELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim birinci kademeye devam eden tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi olan ve otizm tanısı almış öğrencilerin alıcı dil becerilerinin, normal gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırılması ve alıcı dil becerilerinin belirlenmesidir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2012 yılında Özel Merkez İlgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan 20 otizm tanısı almış tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi ile tam zamanlı kaynaştırma uygulamasına devam ettikleri okullarındaki 20 sınıf arkadaşı oluşturmaktadır. Çalışma grubu oluşturulurken, öğrencilerin takvim yaşları, ailelerinde var olan ya da olmayan dil sorunları, iki dillilik gibi konularda ön koşullar belirlenmiş ve bu ön koşulları sağlayan öğrenciler çalışma grubuna dâhil edilmişlerdir.Araştırmada veri toplama aracı olarak Peabody Resim- Kelime testi kullanılmıştır. Peabody Resim-Kelime Testi Lyod M. Dunn ve Lecto M. Dunn tarafından 1959 yılında geliştirilmiştir. Testin Türkçe uyarlaması 1974 yılında Kantz ve diğerleri tarafından yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan Peabody Resim-Kelime Testi, Özel Merkez İlgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yer alan otizmli çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş bireysel eğitim sınıfında uygulanmıştır. Test, araştırmacı tarafından birebir uygulanmıştır.Araştırma, tarama modelindedir ve verilerin analizinde iki faktörlü varyans analiz kullanılmıştır. Sonuçlar .05 anlamlılık düzeyi kabul edilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, otizm tanılı tam zamanlı kaynaştırma öğrencileri ile okullarındaki sınıf arkadaşlarının alıcı dil becerileri arasında manidar bir fark olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, alıcı dil becerisine cinsiyetin bir etkisinin olmadığı ve sınıf düzeyi ile doğru orantılı olarak alıcı dil becerisinin geliştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the receptive language skills of full time mainstreaming students diagnosed with autism, with normally developing children both are attending primary school.The study group of this investigation consists of 20 full time mainstreaming students with autism who are attending Merkez İlgi Private School of Special Education and Rehabilitation Center in 2012 and also consists of 20 classmates from their full time mainstreaming group in other schools. Before actually defining this study group, certain pre-conditions such as calendar age of the students, existing or non-existing language problems in their families and bilingualism are specified and students who are matching these specifications are included in this study group.Data collection tool of this study is the Picture-Vocabulary Test of Peabody, which was developed in 1959 by Lyod M. Dunn and Lecto M. Dunn. The Turkish version of this test is developed by Kantz and Friends in 1974.Picture-Vocabulary Test of Peabody, the data collection tool of this research, was applied one-to-one by the investigator to the students of individual education class designed especially for children with autism in Merkez İlgi Private School of Special Education and Rehabilitation Center.This research is a casual comparative model and two-way analysis of variance is used as analysis method. Results are interpreted according to .05 significance level.As a result of this research, it is observed that the difference between of receptive language skills of full time mainstreaming students diagnosed with autism and normally developing children, who are attending primary school, is significant. It is also observed that the gender does not have any effect on receptive language skills and also that the receptive language skills develop in direct proportion to grade.