Otizmli ve normal gelişim gösteren çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Children with autism and normal development of the buyer and comparative analysis of the expressive language skills
  1. Tez No: 428494
  2. Yazar: SEVDA KARACA AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın amacı, karşılaştırmalı yöntemle“Normal Gelişim Gösteren ve Otizmli”Çocukların“İfade Edici ve Alıcı Dil”Becerilerinin İncelenmesidir. Sistematik gözlem tekniği olarak TEDİL yani“Türkçe Erken Dil GelişimTesti”uygulanmış, karşılaştırmalı betimsel yöntemle çocukların“İfade Edici ve Alıcı Dil”becerilerini incelemek üzere planlanmış, deney grubu Yalova' da yaşayan 2-7 yaş aralığında 30“OSB”atipik otizm tanılı birey ve kontrol grubu olarak 30“Normal Gelişim Gösteren”birey olmak üzere araştırma evreninde 60 çocuk bulunmaktadır. TEDİL soruları sorulmuş ve alıcı, ifade edici ve toplam dil puanları hesaplanmıştır. 3 kategorik değişken oluşturulmuş, devamında gruplara göre tanımlayıcı istatistiklere ve grafiklere yer verilmiş olup gruplar arası anlamlı fark olup olmadığı test edilmiştir. OSB grubu alıcı dil puanları, ifade edici dil puanları ve toplam dil puanları açısından kontrol grubundaki çocuklara oranla düşük olduğu ve bu düşüklüğün istatistiki açıdan anlamlı olduğu, OSB grubu çocukların alıcı dil – dil bilgisi, alıcı dil–semantik, ifade edici dil – dil bilgisi, ifade edici dil – semantik puanlarının kontrol grubundaki çocukların puanlarından daha düşük olduğu, bu farkların da istatistiki açıdan anlamlı oldukları gözlenmiştir. Sonuç olarak, OtizmSpektrum Bozukluğu tanılı deney grubunun ifade edici ve alıcı dil becerileri puanlarında,kontrol grubuna oranla anlamlı bir düşüklük olduğu ve hem alıcı hemde ifade edici dilin Semantik ve dil bilgisi bölümlerinde başarısız oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to compare the receptive and expressive language skills of children with autism and normally developing children by analyzing their responses to the Turkish Early Language Development Test (TEDİL). İn study, the experimental group Yalova between 2 and 7 years of age living in the center ASD diagnosed between 30 children and the control group“Normal Development”There are 30 children in the study population, there are a total of 60 children. Calculated languages TEDİL and 3 categorical variables were created. Data entry and statistical tests of SPSS (v.22.0) was performed using software package. According to the group continued to descriptive statistics and graphics is tested with the appropriate testing ground given that there is no significant difference between groups. ASD group receptive language scores of children in expressive language scores and the lower than children in the control group in terms of total language scores, and this difference was statistically significant and ASD group receptive language - grammar, receptive language - semantic (meaning knowledge), expressive language - grammar, expressive language - semantics (semantics) of children is lower than the score in the score of the control group were observed to be statistically significant these differences In summary, it was found that the children with autism have difficulties in receptive and expressive language skills and are limited in aspects of language such as syntax and morphology