Matematik ve geometrinin heykel sanatına etkisi
The effects of mathematics and geometry to sculpture
- Tez No: 322041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Diğer canlılardan farklı olarak düşünebilme yetisine sahip olan insanoğlu varoluşundan beri yaşadığı dünyayı anlamlandırmaya ve tanımaya çabalamıştır. Bu bağlamda giderek artan işlevsel düşünceler üretmiş ve bunları aktarmak için çeşitli yollar geliştirmiştir. Matematik ve sanat bu aktarımda önemli bir yer teşkil eden iki ayrı disiplindir. Her ne kadar birbirlerinden farklı gibi görünseler de temelde her ikisi de evreni açıklamaya çalışmaktadır. Bu iki kavramın ana kaynağı doğadır; doğanın araştırılması, çözümlenmesi, soyutlanması ve hatta yeniden sunulmasını hedef almışlardır. Soyut bir yapıya sahip olan bu iki kavramın doğaya olan estetik yaklaşımları da aralarında oldukça önemli bir ilişki sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında iki ayrı disiplin olan matematik ve sanat ilişkisini aktarmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda sanatın en eski dallarından biri olan heykel sanatı ile sınırlandırılmış, örnek teşkil edebilecek heykeltıraşlar ve çalışmaları üzerinden değerlendirilmiştir.Bu amaca yönelik olarak birinci bölümde matematik ve geometri kavramları tanımlanmış ve tarihsel gelişim süreci içerisinde incelenmiştir. Bu süreç içerisinde gösterdikleri dönüşümler ve gelişimlerin yanı sıra kullanım alanları da bu bölüm içinde bir alt başlık halinde sunulmuştur.İkinci bölümde matematik ve geometrinin sanatla buluştuğu noktalar matematiksel kavramlar ve oran kanunları ele alınmış, matematik ve geometrinin 20. Yüzyıl sanat akımları ve sanatçılara olan etkileri değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ise modern heykelde matematik ve geometrinin etkileri ele alınmış, çağdaş heykel sanatçıları ve eserleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind, whom differs from other creatures by the means of ability to think, has been trying to define and get to know the environment that they lived in from the beginning of the existence. In this concept, Mankind has been produced more and more functional thoughts and devised varied ways to transfer them. Math and Arts, which are two different disciplines that play a very important role for the transfusion of art to the audience. Even though they seem very different, both of them try to explain the universe in their own nature. Nature is the mother of these two concepts and they aim to study, analyze, abstract and even reintroduce it. The aesthetic approach of these abstract concepts to the nature also creates a very important bond between them. This study aims to show the relation between the two different disciplines, Math and Arts. Accordingly, it is limited to sculpture, the one of the oldest forms of art, and tries to make its point on exemplary sculptors and their works.For this purpose, math and geometry concepts and their historical development are defined in the first chapter. In this process, as well as their transformation and development, their area of use are also evaluated on sub titles.On second chapter, the point of intersection of math and geometry with arts is evaluated on the basis of the rate laws. Additionally, the effects of math and geometry to art schools and artists on 20th century are located on this chapter.On the third chapter, the effects of math and geometry to sculpture are dealt with and it is examined on the important artists of contemporary sculpture and their works.