XX. yüzyıldan günümüze heykel sanatında geometrik unsurlar
Geometri̇c elements i̇n sculpture art from 20th century to our present day
  1. Tez No: 397683
  2. Yazar: HALİL DAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, heykel sanatında geometrinin biçim ve içerik üzerindeki etkisi incelenmek istenmiş ve araştırma dört ana bölüm ile oluşturulmuştur. Birinci bölümde, form, kütle-boşluk, ışık-gölge, doku, hareket ve renk gibi heykeli tanımlayan öğeler ele alınmış, yardımcı matematik kuramları ile ilişkilendirilerek heykelde biçim ve içerik başlığı altında karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, geometrinin fazlasıyla uygulama alanı bulduğu sanat akımları ve bu akımların ileri gelen sanatçıları ile biçimlendirdikleri eserleri incelenerek, sanata yansımaları karşılaştırılarak ele alınıp, akımlar ve sanatçıların üsluplarıyla ortaya koymuş oldukları benzerlikler ve zıtlıklar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Modern Türk Heykel Sanatının öncü isimleri, eserleri ile ele alınarak, matematiksel yapının eserlerine olan katkısı anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümünü oluşturan dördüncü bölümde ise, kişisel çalışmalarımdaki geometrik biçimsel çözümlemeler ele alınıp karşılaştırmalı olarak incelenerek, diğer sanatçı ve akımlarla olan ilişkileri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of Sculpture Art on shape and content of geometry is examined, and it consists of four main sections. In the first section, the elements which describe sculpture, such as form, mass￾space, light-shadow, texture, movement and colour are examined, and comparisons under the title of shape and content in sculpture are made relating to the subordinate mathematical theories. In the second section of the study, art movements, in which geometry has many application fields, Pioneer artists of these movements and their Works are examined, later on their reflections on the art are handled comparatively, and differences and similarities of movements and artists styles are examined. In the third section, the pioneers of Modern Turkish Sculpture and their works are studied and the contribution of mathematical structure to their works are expressed. In the fourth section which is also the last part of the study, geometric stylistic trials of my own works are handled,and examined comparatively and the relationships with other artists and art movements are tried to be analyzed.