Seramik sanatında poligon (Çokgen) anlatımlar
Polygon expressions in ceramic art
- Tez No: 634248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE YÜCEL COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Poligonlar, Antik Yunan döneminden bu yana, matematiksel çalışmalar için önem teşkil eden bir konu olma niteliğini korumaktadır. Platon ve Arşimet, poligonal formlardan oluşan çok yüzlü cisimlere ilişkin, matematiksel çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Geometrinin çalışma alanlarından biri olan topolojide, bu cisimler, Platonik katılar ve Arşimet cisimleri olarak anılmaktadır. Düzenli çok yüzlü cisimler olarak anılagelen bu cisimler, matematik ve geometri alanlarında geniş bir araştırma alanı sunmasının yanı sıra, mimarların ve sanatçıların üretimleri için de bir ilham kaynağı olarak görülebilmektedirler. Özellikle de bilgisayar teknolojileriyle üretilen sanat ve tasarım ürünlerinde, düzenli olmayan çok yüzlü cisimlere ilişkin, farklı birçok varyasyonun daha üretilebileceği gözlemlenmektedir. Geometri alanında, form türetimi olarak adlandırılan bu durum, sanatsal üretimler bağlamında, sağladıkları farklı bakış açıları dolayısıyla birçok tasarıma yön vermektedir. Tez çalışması kapsamında dijital ortamda ve plastik sanatlarda poligonal yapılar ele alınmış; resim, heykel ve seramik başlıkları altında yerli ve yabancı sanatçılara ait örnek eserler incelenmiştir. Resim, heykel ve seramik eserlerin karşılaştırılması sonucunda, poligonların, seramik eserlerde kullanımının daha az olduğu tespit edilmiştir. Seramik eserlerde, kullanılan materyalin ve tekniklerin, keskin kenarlı ve köşeli olan poligonal yapıları temsil etmek için güçlük meydana getirdiği görülmüştür. Çok yüzlü cisimlere dayanarak gerçekleştirilen kişisel seramik heykel uygulamalarına yer verilmiş, uygulama aşamasında kullanılan yöntemlere, yaşanan aksaklıklara ve çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polygons have been an important subject for mathematical studies since the Ancient Greek period. Plato and Archimedes carried out mathematical studies on polyhedral objects consisting of polygonal forms. In topology, which is one of the study fields of geometry, these bodies are referred to as Platonic solids and Archimedes bodies. Referred to as regular multi-faceted objects, these objects can be seen as a source of inspiration for the production of architects and artists, as well as offering a wide range of research fields in mathematics and geometry. Especially in art and design products produced with computer technologies, it is observed that many different variations related to irregular multi-faceted objects can be produced. In the field of geometry, this form, called form derivation, directs many designs in the context of artistic productions due to the different perspectives they provide. Within the scope of the thesis, polygonal structures in digital media and plastic arts were discussed. Sample works of local and foreign artists were examined under the titles of paintings, sculptures and ceramics. As a result of comparison of paintings, sculptures and ceramic works, it was determined that polygons are less used in ceramic works. It has been found that the materials and techniques used in ceramic works create difficulties to represent polygonal structures with sharp edges and corners. Personal ceramic sculpture applications performed on the basis of multi-faceted objects are included, the methods used in the application phase, the troubles experienced and solution suggestions are mentioned.