Müze pazarlama stratejisinde süreli sergiler
Temporary exhibitions in museum marketing strategies
- Tez No: 322096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜNSAL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstanbul'un son on yıl içerisinde, kültür ve sanat alanındaki hareketliliği, hem Türkiye'de hem de dünyada bir çekim merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Bu bağlamda birçok kültür ve sanat faaliyetine ev sahipliği yapan İstanbul'da özel çağdaş sanat müzelerinin sayısında bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu artış sayesinde sanata ayrılan mekân sayısı fazlalaşmış ve sanatın izlenebileceği yerlerin çeşitlenmesi ile bu sektörde de bir rekabet ortamı oluşmuştur. Müze, kar amacı gütmeyen bir kurum olduğundan gelirinin bir bölümünü bilet satışından, bir bölümünü sponsorluklardan elde etmekte ve bu geliri mağaza satışları ile desteklemektedir. Bu sebeple müze, hayatta kalabilmek için daha fazla ziyaretçiye ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu kapsamda, müzeler arasındaki rekabet ve müzelerin büyümesi ile pazarlama kavramı, müze kavramı içerisindeki yerini almıştır.Müze, faaliyetine koleksiyon yönetimi ile başlamakta; ancak sonra ev sahipliği yaptığı süreli sergiler üzerinden vizyonunu yapılandırmaktadır. Süreli sergilerin genel olarak müzenin kendi koleksiyonları kadar müze bünyesi dışındaki koleksiyonlar, eserler veya sanatçılar ile ortaklaşa yapılan çalışmalar üzerinden yürütüldüğü ve pazarlama kapsamında en önemli ürün olduğu düşünülmektedir. Bu tezde müze pazarlama stratejisinde süreli sergilerin yeri, önemi ve ortaya koyduğu yan ürünler araştırılacak ve süreli sergilerin neden ve nasıl bir pazarlama stratejisi olarak kullanıldığı tartışılacaktır. Araştırmanın yürütüleceği müzeler İstanbul'un hareketli kültür ve sanat ortamının devamlılığını sağlayan özel sanat müzelerinden Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi'dir. Bu kapsamda seçilen iki müzede, süreli sergiler üzerinden yapılanan pazarlama stratejileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, Istanbul became a center of attraction based on its dynamism in arts and culture. Within this scope lots of art and cultural activity was held in Istanbul. At the present day it is possible to comprehend the increase of private museums in Istanbul according to diversity of art and culture activities. Due to this acceleration in the number of museums, the places for art and culture became diversified therefore it is possible to observe the consisted of a competition in this sector. The income of museum includes only ticket sales and other sales in museum store because museum is a non-profit institution. For this reason, museums are in need of more visitors to maintain their existence. In this context, marketing term takes place in museum definition based on the competition and the growth of this sector.A museum starts its service with collections; however it determines its vision based on temporary exhibitions. Temporary exhibitions generally is a corporation which consists of collections, art pieces or artists from outside of the museum and it is possible to think that they are very important based on marketing strategies in a museum. In this dissertation, the position also importance of temporary exhibitions in museum marketing strategy will be examined. On the other hand the reason of existence of temporary exhibition in museum marketing will be studied. The case study is Pera Museum and Sakip Sabanci Museum based on their contribution to arts and culture in Istanbul with temporary exhibitions. In this regard the marketing strategies based on temporary exhibitions will be propounded within Pera Museum and Sakip Sabanci Museum.