Kişisel teminat sözleşmelerinde rücu ilişkileri
Recourse relations at personal guarantee contracts
  1. Tez No: 322097
  2. Yazar: İDİL ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamızın konusu ?Kişisel Teminat Sözleşmelerinde Rücu İlişkileri? olup, çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ?Teminatlar? üst başlığı altında borç ve sorumluluk ilişkisinden yola çıkılarak teminat kavramı, genel olarak nesnel teminatlara da yer verilerek, özel olarak kişisel teminat türleri üzerinden genel hatlarıyla incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ?Rücu ve Halefiyet Hakkı Üzerine Genel Değerlendirme? üst başlığı altında, rücu kavramı ve rücu hakkı genel hatlarıyla incelenmiş olup, rücu hakkının hukuki niteliği, kapsamı, ortaya çıkışı ve halefiyetle olan ilişkisi ele alınmıştır.Birinci ve ikinci bölümdeki incelemelerde hedeflenen amaç, kişi veya kurumların neden teminat alma ihtiyacında olduklarını ve bu gereksinim neticesinde teminat alanın teminat veren karşısındaki sorumluluğunun belirlenebilmesidir. Bu hususlar teminat alanın sorumluluğunu yerine getirmemesi ve teminat verenin verdiği teminattan kaynaklı sorumluluğunu yerine getirmesi durumunda meydana gelen rücu hakkının ve bu hakkın kimi durumlarda halefiyet ile olan ilişkisinin ortaya konması ve ana konunun net olarak anlaşılabilmesi bakımından incelenmiştir. İlk iki bölümde verilen açıklamalar doğrultusunda son bölümde tezin başlığında belirtildiği üzere ?Kişisel Teminat Sözleşmelerinde Rücu İlişkileri? 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile getirilen düzenlemeler ışığında ele alınarak kefalet, bağımsız garanti ve teminat amaçlı mevcut borca katılma sözleşmeleri rücu ve halefiyet hakkı kapsamında değerlendirilerek teminat alanın ve teminat verenin sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is ?Recourse Relations at Personal Guarantee Contracts? and the thesis is composed of three parts. In the first part the concept of guarantee is generally considered on the basis of personal guarantees and real guarantees by debt and obligation relations under the ?Guarantees? main heading. In the second part the concept of recourse and legal qualification, coverage, arising and the relations with subrogation of rcourse right is considered under the ? General Evaluation About Recourse and Subrogation Right? main heading. The aim of considerations at the first and second parts is to specify why persons or corporations need guarantees and the obligation of warrantee across warrantor. These terms are considered in point of revealin recourse right which arises when warrantor has to make payment and the relation between this tight and subrogation, so to appear the main subject better. In the last part the terms of warranty, contracts of guarantee and cumulative assumption of dept are evaluated covering recourse and subrogation rights and the obligation of warrantee and warrantor is considered in line with Turkish Code of Obligation numbered 6098 under the ?Recourse Relations at Personal Guarantee Contracts? main heading.