Separation-individuation process, defense mechanisms, alexithymia and family dynamics among substance dependent individuals
Madde bağımlısı bireylerde ayrılma-bireyleşme süreci, savunma mekanizmaları, aleksitimi ve aile dinamikleri
- Tez No: 322125
- Danışmanlar: UZMAN YAVUZ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada madde bağımlılığı tanısı almış bireylerde ayrılma bireyleşme süreci, kullanılan savunma mekanizmaları, aleksitimi düzeyleri ve aile dinamiklerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Balıklı Rum Hastanesi Anatolia-I ve Anatolia-III Bağımlılık Tedavi Klinikleri'nden 22 eroin bağımlılığı, 18 alkol bağımlılığı tanısı almış hasta ve 24 herhangi bir madde kullanmayan, toplam 64 kişi katılmıştır. Sosyodemografik form, İlişkili Özerklik Ölçeği (İLÖZ), Savunma Biçimleri Testi (SBT) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) ölçekleri uygulanmıştır.Madde bağımlılığı tanısı almış ve kontrol grupları arasında İLÖZ, SBT, TAÖ ölçek puanları ve aile dinamikleri açısından fark olacağı hipotezi ileri sürülmüştür.Aynı zamanda alkol bağımlılığı ve eroin bağımlılığı alt grupları arasında İLÖZ, SBT, TAÖ ölçek puanları ve aile dinamikleri açısından fark olacağı hipotezi ileri sürülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına gore madde bağımlılığı tanısı almış grup kontrol grubuna göre ilişkili özerklik ölçeğinde, aynı zamanda davranışsal özerklik, tutum ve değerlerde özerklik, çatışmasız özerklik altölçeklerinde daha düşük puanlar almış, primitif savunmalar altölçeğinde daha yüksek, olgun savunmalar altölçeğinde daha düşük, aleksitimi ölçeğinde daha yüksek puanlar almıştır. Aynı zamanda madde bağımlılığı tanısı almış grubun kontrol grubuna gore birlikte yaşanılan kişiler, annenin mesleği, çocukken en yakın hissedilen kişi ve algılanan anne değişkenlerinde kontrol grubundan anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Alkol ve eroin altgrupları arasında bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar psikodinamik kavramsallaştırmalar ve aile sistemleri perspektifleri ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is aimed to investigate the separationindividuation process, defense styles, the levels of alexithymia and family dynamics among substance dependent individuals. A total of 64 participants, 22 heroin dependence patients and 18 alcohol dependence patients from the Anatolia I and Anatolia III Addiction Treatment Clinics of Balıklı Rum Hospital, and 24 non-substance abusing individuals are included in the study. The sociodemographic form, Related Autonomy Scale (RAS), Defense Styles Questionnaire (DSQ) and Toronto Alexithymia Scale (TAS) were used as instruments. It is hypothesized that there will be a statistically significant difference between substance abuse and control groups regarding RAS, DSQ and TAS scales as well as the family dynamics. It is also hypothesized that there will be a difference RAS, DSQ and TAS scales as well as the family dynamics within the substance abuse group, between heroin dependent and alcohol dependent participants. The results revealed that the substance abuse group reported lower levels of related autonomy, as well as lower levels of behavioral autonomy,autonomy in attitudes and values and unconflicted autonomy; higher levels of use of immature defenses and higher levels of alexithymia features. Moreover, there was a statistically significant difference between the control and the substance abuse groups regarding whom they are living with, the occupation of the mother, the perceived felt closest person in childhood and perceived motherhood. Yet, the results of the study yielded that there was no statistically significant difference between heroin and alcohol dependence groups. The results are discussed in the light of psychodynamic conceptualizations and family systems perspectives.