Electronic Word of Mouth: Psychological factors that affect consumers attitude towards and acceptance of online opinion platforms in purchasing technology products
Elektronik ağızdan ağıza iletişim (EWOM): Tüketicilerin teknoloji ürünleri satın alırken online fikir paylaşım platformlarına karşı tutumunu etkileyen psikolojik faktörler
  1. Tez No: 322124
  2. Yazar: IRMAK YEŞİLADA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM HESAPÇI SANAKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnternetin yeni çağı olarak tanımlanan Web 2.0, tüketicilere içerik üretebilecekleri yeni platformlar sunmuştur. Tüketiciler bu platformlarda çeşitli konularda bilgi paylaşarak, birbiriyle etkileşimde bulunmaya başlamışlardır. Böylece ağızdan ağıza iletişim (Word of Mouth) online platformlara taşınmış, tüketicilerin ürünler ve markalar hakkında konuşup, deneyimlerini paylaştıkları bir ortam meydana gelmiştir. Elektronik ağızdan ağıza iletişim (Electronic Word of Mouth) olarak adlandırılan bu yeni iletişim tarzı son dönemlerde popüler olmuş ve tüketicilerin alım kararlarını etkiler duruma gelmiştir. Tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda tüketicilerin elektronik ağızdan ağıza iletişim (eWOM) davranışlarını etkileyen faktörleri araştırmak önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma, online yorumları okumayı etkileyen psikolojik faktörleri incelemektedir. Çoğunluğu İstanbul ve Ankara'dan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 318 kişilik bir örnekleme anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre güven, algılanan dürüstlük, algılanan yetenek ve algılanan risk faktörleri tüketicilerin online yorum okuma niyetlerini etkilemektedir. Ayrıca, risk azaltma (risk reduction) online yorum okumadaki en önemli neden olarak bulgulanmıştır. Yeni internet çağında tüketiciler çok daha aktiftir ve pazarı yönlendirme gücüne sahiptir. Yapılan araştırma, tüketicilerin online platformlardaki davranışlarını anlamaya yardımcı ve e-pazarlama stratejileri için faydalı olabilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The new era of Internet, Web 2.0, has brought new platforms to consumers where they are able to create contents, share information and build social networks. Besides, through these online platforms consumers started to talk about brands and share product experiences. As more and more consumers engage in these websites, Word of Mouth communication has been carried to online platforms. This new communication type which is called Electronic Word of Mouth has great impact on consumers? decision making process. Considering these developments, the investigation of factors affecting consumers? eWOM behaviors, have been a great concern of researchers and practitioners. Current study examines psychological factors and motives that influence the intention addressing to online comments. A survey was conducted with a sample of 318 participants, the majority of university students in Istanbul and Ankara. The findings revealed that trust, perceived integrity, perceived ability and perceived risk are significant psychological factors influencing consumers? reading intentions. Moreover, risk reduction is found to be the primary motive of reading online comments. In the new Internet era, consumers are more active and have the ability to direct the market. The study includes valuable information to understand consumers? behavior in online platforms which could be beneficial in e-marketing strategies.