Class and nationalism in the age of global capitalism: Post-1980 privatization process in Turkey
Küresel kapitalizm çağında sınıf ve milliyetçilik ilişkisi: Türkiye?de 1980 sonrası özelleştirme süreci
  1. Tez No: 322127
  2. Yazar: CEMİL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ÖZKIRIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1980 sonrası özelleştirme deneyimi özelinde, ilk olarak işçiler tarafından küresel kapitalizmin 1980 sonrası yapısal dönüşümünün öznel olarak nasıl deneyimlendiği ve algılandığını incelemekte; ikinci olarak sermayenin sınır tanımaksızın artan akışkanlığı olarak düşünülebilecek uluslararasılaşması sürecinin, işçi sendikalarının neoliberal küreselleşme karşısında verdiği kolektif mücadele üzerinde yarattığı yeni zorlukları tartışmakta ve üçüncü olarak da Türkiye örneğinde emek hareketinde ve sol siyasette söz konusu siyasi-iktisadi sürecin nasıl kuramsallaştırıldığını ve ne türden karşı söylemler inşa edildiğini ele almaktadır. Neoliberal küreselleşme sürecinin işçiler ve emek örgütleri açısından nasıl deneyimlendiğinin ve kapitalizmin bu yeni aşamasının nasıl algılandığının ortaya konması, sürecin çok yönlü etkilerine karşı kuramsal analizlerin ve siyasi stratejilerin geliştirilebilmesi açısından önemlidir. Çalışma, kapitalist ilişkilerin uluslararasılaşması sürecinin ortaya çıkardığı yapısal çelişkilerin işçilerin gündelik yaşam pratiklerinde ne gibi sonuçları ve ne türden deneyimleri beraberinde getirdiğini Türkiye'deki özelleştirme süreci üzerinden tartışmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'de işçi sınıfının neoliberal küreselleşmeye ve özelleştirmelere verdiği tepkiler ve bu süreçlerde ortaya çıkan olguları nasıl anlamlandırdıklarının ortaya konulması; ancak siyasi, iktisadi ve ideolojik süreçlerin üçünü de bir arada bulunduran bir analizle mümkün olabilir. Başka bir çok örnekte de görüleceği üzere Türkiye'deki özelleştirme süreci, sermayenin uluslararasılaşmasının korumacı tepkileri nasıl tetiklediğine (devletçi ve ulusal kalkınmacı söylemlerle eklemlenen tepkiler), bu tepkilerin ve sürecin algılanmasının milliyetçi bir söylemle ifade edilmesine önemli bir örnek teşkil etmektedir. Çalışma, söz konusu milliyetçi tepkilerin ve tartışmaların ortaya çıkmasında hem küresel ölçekteki yapısal süreçlerin nesnel etkilerinin, hem de tarihsel çerçevede Türkiye'de sol ve emek hareketinin milliyetçilikle kurduğu ilişkinin rolüne odaklanmaktadır. Ayrıca, Marksist kuram ve pratikte ulusal sorun ve milliyetçiliğe dair kuramsal tartışmaların ve politik formülasyonların söz konusu ulus-devlet eksenli çözümlemelerde 1980 sonrası kapitalizmin uluslararasılaşması sürecinin sınıfsal karakterinin göz ardı edilmesine yol açan etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, based on the particular case of the privatization experience of Turkey since the 1980s, is firstly an attempt to analyze the subjective experiences and perceptions of this structural transformation by the workers themselves; secondly, how the internationalization of capital phenomenon (namely, hyper-mobility of capital beyond borders) introduces new challenges to the collective struggle of labor unions against neoliberal globalization; and thirdly, how all these political-economic processes are theorized as well as what kind of counter-discourses are developed within leftist political circles and the labor movement in Turkey. The importance of such an attempt lies in the belief that theoretical answers and political strategies against the multi-dimensional effects of neoliberal globalization processes could be developed by means of an accurate analysis of how working-classes and labor organizations experience and perceive this process in the new era of capitalism. The study analyzes how workers, in daily life practices, experience and face the material conditions caused by structural contradictions, namely stemming from internationalization of capitalist relations. In these terms, it will be argued that a tripartite analysis of political, economic and cultural processes is crucial in understanding working-class politics and workers? perceptions of neoliberal globalization and privatizations in Turkey. In the Turkish case but not only there, these reactions and perceptions are channeled into nationalism (associated with the discourses of etatism, economic protectionism and national developmentalism) and such internationalization of capitalism incites nationalist reactions rather than the development of class politics. This study will examine the reasons and sources of such nationalist reactions and argumentations in the Turkish Left and labor politics with reference to the post-1980 privatization process in Turkey and the debates that surround it. Moreover, it will be argued that theoretical and political problems seen in the Marxist theory and practice have also been influential in such nation-based formulations ignoring the class character of the internationalization process of the capitalism after the 1980s.