Cultural policy making and the right to the city in Çanakkale and Kars
Çanakkale ve Kars'ta kültür politikaları çalışmaları ve kent hakkı
- Tez No: 322132
- Danışmanlar: PROF. AYHAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma, taban demokrasisi, karar alma süreçlerine katılım ve kent hakkının aktive edilmesi için kullanılabilecek farklı metotları, Çanakkale ve Kars kentlerinde yapılan saha çalışmasının detaylı bir analizini yaparak tartışmayı amaçlıyor. Çalışma, kent hakkı kavramının sağladığı kapsamlı yaklaşımı kullanarak, karar mekanizmalarına katılımın sadece planlama çalışmaları ile sınırlı olmadığını vurguluyor ve kamusal alanın üretim ve kullanımı da dahil olmak üzere kentlerdeki gündelik yaşamın tüm yönleriyle karar alma süreçlerinin konusu olduğunu savunuyor. Katılım güç, karar alma süreçlerine katılım ise güç ilişkilerinin farklı tezahürleri olarak değerlendiriliyor. Bu çalışma içerisinde katılımın anlam ve kapsamı, güç ilişkileri ve toplumsal dışlama ve içerme dinamikleri sorgulanıyor. Saha çalışmasına dayanarak, sistematik olarak dışlanmışların katılımını sağlamak için yaratıcı yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Demokrasinin özcü bir anlayış ve kavramsallaştırmasını reddeden ve zengin demokratik düşünce tarihinden yararlanan bu çalışmada, demokrasi teorileri ve tartışmaları pilot şehirlerde yapılan katılımcı kültür politikaları geliştirme çalışmalarında alternatif yaklaşım geliştirmek üzere değerlendiriliyor. Çalışma, kent hakkı, katılım ve müzakere kavramlarını gündemine alarak, karar alma süreçlerine dahil olmak için gerekli ön koşullar ve kent hakkının aktive edilmesi için katılımcı ve kapsayıcı yaklaşımlarının neler olduğu sorularına cevap vermeye çalışıyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the possible methods for activating grassroots democracy, participation in decision-making and the right to the city in Turkey through an in depth analysis of the field experience in two Anatolian cities, namely Çanakkale and Kars. With using the comprehensive approach that the right to the city provides, the study argues that areas that are subject to decision-making encompass all aspects of everyday life in the cities beyond policy-making processes including the use and production of urban space. Forms of participation are the manifestations of power, and participation in decision-making is reshaping power relations. Throughout the dissertation, the significance of challenging the scope and meaning of participation, the power relations, exclusionary and inclusionary dynamics is elaborated. With relying on the experience in the field, the importance of developing innovative ways of increasing participation of the systematically excluded ones is emphasized. Incidentally, an essentialist perception and conceptualization of democracy is rejected, and with reviewing the rich heritage of the democratic thought, the discussions and theories of democracy were very much considered while advocating for alternative ways throughout the participatory local cultural policy development in those pilot cities. The study attempted to answer the question of ?possible inclusive approaches and methods that can contribute to activating participation in decision-making and the right to the city, and the required preconditions of participation in decision-making? based on those concepts of participation, deliberation and right to the city.