An investigation of announcement effect on stock prices in the Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler borsasında anons etkilerinin hisse senedi fiyatlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 322133
  2. Yazar: ENGİN ÖZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kote olmuş şirketlerin, 2007 dönemi içerisinde, kamuya yaptığı anonsların, açıklama tarihinde, öncesinde ve sonrasında hisse senedi fiyatı üzerinde olan etkileri araştırılmıştır. Önceki çalışmalardan farklı olarak araştırmanın inceleme dönemi kısa tutulmuş fakat yapılan anonslar ile ilgili olarak sadece kar dağıtım kararları veya karlılık anonsları baz alınmayıp, hisse senedi fiyatını olumlu yada olumsuz etkileyebilecek tüm anonslar dikkate alınarak örneklem oluşturulmuştur. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre anons tarihi öncesinde, sonrasında ve anons tarihinde anlamlı ilişkiler ve kümülatif anormal getiriler tespit edilerek ulaşılan bulgu ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the announcement e ffect to stock prices of firms listed in Istanbul Stock Exchange (ISE) during 2007 period before, after and when on time of the disclosure time of the announcements was investigated. Different from prior studies, the period under review (2007) was kept short but related to the announcement sample, it includes not only profit distribution decisions and profitability announcements but also all kind of announcement types that can effect the stock price (156). Significant relations was found between before, after and on the time of announcement date and cumulative abnormal returns.