Options and their uses in participation banks
Opsiyonlar ve katılım bankalarındaki yeri
- Tez No: 322135
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Finansal Opsiyonların genel özelliklerini ve Katılım Bankalarındaki yerini ele almaktadır. Öncelikle modern opsiyonların özelliklerini işleyip kısaca fiyatlama metodlarına değinilecek ve sonrasında özellikle Katılım Bankacılığındakilerle daha çok benzerlik gösteren Egzotik Opsiyonlardan bahsedilecektir. Katılım Bankacılığıın Dünya çapındaki hızlı yükselişi göz önüne serilerek İslami Bankaclığın opsiyon ürünlerine olan ihtiyacına dikkat çekilecek ve konvansiyonel bankadaki egzotik opsiyon karşılıklarıyla son derece benzerlik gösteren vakalar işlenecektir. Farklılıkları az olan bu vakalar üzerinden opsiyonların Konvansiyonel Bankacılık ve İslami Bankacılık'taki yerleri kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis assesses the general aspects of Financial Options and their uses in Participation Banking (Islamic Finance). First referring to the characteristics and specifics of modern options and briefly mentioning the pricing methods, paper then will get into the matter of exotic options especially which would be comparable with the ones in Participation Banking. Considering the rapid growth of Participation Banking in the world we will discuss the needs of options in Islamic Banking and show some cases in which options are used in strategies that have very similar aspects to some conventional exotic options. Finding few differences, we will compare the uses of options in Conventional Banking and Participation Banking.