Spatial organization at Bosporus: The piers and granaries (1750-1815)
İstanbul Boğazı'nda mekan örgütlenmesi: İskeleler ve zahire anbarları (1750-1815)
- Tez No: 322142
- Danışmanlar: PROF. DR. SURAİYA FAROQHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
1750-1815 arası dönemde, Osmanlı İmparatorluğu yapısal bir dönüşüm tecrübe etmiştir. İmparatorluğun, Karadeniz'deki siyasal ve ekonomik tekelini kaybetmesi bu dönemin en önemli özelliğidir. Elinizde olan bu tez, , mali ve siyasal dönüşümün hem imparatorluk başkentinde hem de batı ve kuzey batı Karadeniz'de kentleşmeye olan etkisini tartışır. Bu, ekonomik istikrara bağlı olarak liman kentlerinin büyüyen ve durağanlaşan ritmini test eder. Ayrıca, kasaba inşa etme sürecinde bölgeler arası hububat ticareti aktörlerine daha ayrıntılı bakmamıza olanak sağlar. Bu tez, söz sırası geldikçe mahalli ve merkezi bürokrasinin arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışır. Karadeniz sahil şeridindeki iskele ve zahire anbarları, imparatorluk başkentinin bu bölgeyi hakimiyeti altına almak için kullandığı mimari araçlardandı. Bu nedenle, mahalli düzeydeki toplumsal ve mekansal örgütlenmeyi anlama adına Karadeniz sahil şeridindeki örnek niteliğinde olan sahil kasabalarının ortaya çıkış süreçlerine daha yakından bakmak gerekli oldu. Karaharman, Acıdere ve Odessa limanlarının ortaya çıkış örnekleri batı Karadeniz sahil şeridinde olan tedarik merkezlerinin bölgesel olarak örgütlenmesini temsil eder. Tersâne-i Âmire ve Üsküdar Öküz Limanı'nda olan zâhire anbarları ile ilgili olan bölümler ise bir taraftan hububatın depolanması sorunlarını derc ederken bir taraftanda Istanbul ahâlisinin refahı uğruna inşa edilen binaların inşa ediliş süreçlerini görmemize olanak sağlar. Örneklerimizde bu daha çok başkent mekanının etkili bir tedarik sistemi için nasıl örgütlendiği ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire experienced a structural transformation in the period between 1750-1815. One of the most important aspects of the period is that the empire lost its political and economic monopoly over the Black Sea. The thesis in the hand argues that fiscal and political transformation correlated with a high level of urbanization both in the imperial capital and in its supply regions of west and north-western coastlines of Black Sea. It tests the rhythm of rise and stagnation of port towns depending on the economic stability. Moreover, it enables to look deeper into the actors of interregional grain trade who participated into the town building processes. As long as it becomes possible, the thesis attempts to figure out the relationship between the local and central bureaucracy. The piers and granaries on the coastline of Blacks Sea were the architectural means of subordinating the region for the requirements of imperial capital. Therefore it is necessitated to look deeper into the rise of exemplary port towns on the coasts of Black Sea to figure out the social and spatial organization at the local level. The cases of rise of Karaharman, Acıdere and Odessa ports represent the regional adjustment of supply regions on western coastlines of Black Sea. The chapters on the state granaries in Imperial Dockyard and Üsküdar Öküz Limanı enables to see the problems of storing grain and the processes of constructing such life-sustaining buildings for the sake of inhabitants of Istanbul. In our case, it refers to how the space of imperial capital was organized for an effective provisioning.