Publicly funded theatres: An analysis of Istanbul Municipality Theatres
Ödenekli tiyatrolar: İstanbul Şehir Tiyatroları'nın analizi
  1. Tez No: 322143
  2. Yazar: ESMA GÜL ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin amacı İstanbul Şehir Tiyatroları'nın ekonomik yapısını, bu mekanizmanın işleyişini ve kurumun yönetimsel dinamiklerini ele almaktır. İlk olarak, yönetmelikte yapılan son değişiklikler ve bunların sonuçları tartışıldı; devlet desteğinin boyutu ve yurtdışındaki bazı uygulamalara kısaca değinildi. Özelleştirme tartışmaları, teorik ve sosyal argümanlara yer verilerek, ele alındı. Ayrıca çalışmada ampirik bir kısma da yer verildi. Bütçe kalemleri ve bunların etkileri sınırlı veri seti dahilinde incelendi. Korelasyon analizleri ve yıllık verilerin yorumlaması yapıldı. Bu çalışma Türkiye'deki Sanat ve Kültür Ekonomisiyle ilgilenen ekonomistler için yeni bir alan açma gayesi de taşımaktadır; çünkü bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de belediye tiyatroları sistemine dair yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the economic structure of the Istanbul Municipality Theatres and how its mechanism works, and the managerial dynamics of the institution. Firstly, the last changes in the regulations and their consequences will be discussed; the extent of government support, and the mechanism of some foreign countries will be briefly reviewed. The debate on privatization will be dealt with in the context of both theoretical and social arguments. Moreover, an empirical part takes place in this study. The relation between budgetary accounts and outcomes will be questioned albeit the limitations of the data. Correlation analyses and interpretation of yearly data will be given place. This work is undertaken for the sake of forgoing a new way to the interested cultural economists in Turkey because, to our knowledge, this is the first study on the municipality theatre system in Turkey.